Wprowadzenie do Buenos Aires

Stolica Argentyny ciągnie się wzdłuż wybrzeża Rzeki Srebra, czyli Río de la Plata. To istotnie ważna charakterystyka, która powie nam wiele o historii, organizacji i nazewnictwie. Jej mieszkańców nazywa się tymi z portu – Porteños. Żyje tu około 13 mln osób, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich obywateli tego kraju. Ze względu na to, że Buenos Aires jest miastem portowym, do którego przez lata przybywali imigranci z Europy, pozostawiło to również ślad w układzie miasta, jego architekturze oraz kulturze i stylu życia mieszkańców. Przez to argentyńska stolica zyskała miano „Paryża Ameryki Południowej”. Miasto jest łatwe do zwiedzania, ponieważ ulice krzyżują się pod kątem prostym, budynki są dobrze oznakowane, a komunikacja miejska sprawnie funkcjonuje w porównaniu do innych stolic latynoamerykańskich. Buenos Aires zostało podzielone na 47 dzielnic, zwanych barrios. Każda z nich ma własną atmosferę, historię oraz funkcjonuje jak niezależne miasteczko. Jednak nie wszystkie dzielnice są zbudowane w zamyśle idealnego miasta. Eleganckie i „europejskie” barrios to np. Palermo, San Telmo, Belgrano lub Puerto Madero. Wśród dzielnic najchętniej odwiedzanych przez turystów można wymienić: Microcentro, San Telmo, Recoleta, La Boca, Palermo oraz Puerto Madero.

Jak zrozumieć Buenos Aires przed zaplanowanym zwiedzaniem?

Turyści i mieszkańcy Argentyny bardzo często mają problemy, aby zrozumieć siebie nawzajem mówiąc o stolicy Buenos Aires. Nazewnictwo i organizacja Buenos Aires może być mylące dla nowoprzyjezdnego. Zobaczmy czym różni się Buenos Aires od Caba, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo dezorientacji i zagubienia.

Buenos Aires – to nazwa prowincji, która swoim rozmiarem przybliża się do rozmiaru Polski.

Należy do niej stolica Argentyny czyli CABA (Ciudad Autónoma de Buenos Aires). Prawdziwą stolicą prowincji Buenos Aires jest miasto La Plata.

CABA – autonomiczne miasto Buenos Aires czyli Capital Federal. Oficjalne granice CABA determinują stolicę i to właśnie ten region odwiedzany jest przez podróżników. W CABA znajduje się lotnisko Aeroparque dla niektórych linii lotniczych narodowych (Aerolineas Argentinas, Andes, LAN).

 

1 dzień Buenos Aires (zwiedzanie Recoleta, centrum)

Centrum

W samym centrum miasta znajduje się najsłynniejszy plac Buenos Aires – Plaza de Mayo, na środku którego stoi marmurowy pomnik kobiety, będącej symbolem niepodległości. Pod pomnikiem w każde czwartkowe popołudnie wciąż spotykają się kobiety, których dzieci zostały porwane i zamordowane przez wojsko, w czasie „brudnej wojny”. Przy placu mieszczą się najważniejsze budynki miasta: główna katedra Catedral Municipal, ratusz – Palacio Municipal, siedziba rady miasta – Cabildo oraz Casa Rosada – siedziba rządu i prezydenta. Najbardziej rozpoznawalny z budynków, Casa Rosada został wybudowany w stylu neorenesansowym w 1862 r. Krąży kilka legend związanych z kolorem obiektu. Jedna z nich mówi, że prezydent Domingo Faustino Sarmiento kazał pomalować tak budynek, aby odróżnić go od Białego Domu w Waszyngtonie. Inna natomiast, że kolor został wybrany, aby pogodzić dwie skłócone partie, których barwami były kolory, pierwszej biały, drugiej – czerwony. Z balkonu Casa Rosada przez lata przemawiają do społeczeństwa jego przywódcy oraz ważne osobistości np. Perón z uwielbianą przez Argentyńczyków Evitą, czy Jan Paweł. Jeden z balkonów do dzisiaj jest nazywany “balkonem Evity” jako emblematyczne miejsca przepowiadania do ludu chorej i oddanej swojemu kraju zonie Perona socjalisty.

Najważniejsze miejsca w Centrum (dzień 1):

Avenida 9 de julio i Obelisco: Poznaj najszerszą aleję na świecie, Av. 9 de Julio i jej główny punkt orientacyjny Obelisco. W tym miejscu znajduje się również pionowy ogród z literami BA (Buenos Aires) przy Plaza Republica, która stanowi charakterystyczne miejsce do fotografii. Avenida 9 de julio w okolicy Obelisco to też miejsce tradycyjnych porteńskich pizerri. Koniecznie należy poznać zwyczaj jedzenia grubej pizzy przykrytą faina w pozycji stojącej w środku pizzerii np. 

 

Teatro Colón: Jest to jeden z najlepszych teatrów operowych na świecie i perełka architektoniczna miasta. Teatr oferuje wycieczki z przewodnikiem codziennie od 9h00 do 17h00. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Cena oprowadzania z przewodnikiem w języku angielskim około 7 USD od osoby.

Avenida Corrientes: aleja Corrientes jest centrum życia nocnego i bohemy centralnej części Buenos Aires. Obecnie jest otoczona księgarniami, teatrami, kinami, tradycyjnymi barami i restauracjami. Warto przejść się pieszo wzdłuż aleji Corrientes od Calle Florida aż do Callo. Ten odcinek nazywany jest „Spacerem wśród gwiazd” z powodu znajdujących się tutaj najsławniejszych pomników wielu muzyków, takich jak Gustavo Cerati, Luis Alberto Spinetta i Charly Garcia, a także aktorek i komików. Postacie naturalnej wielkości pozwalają się przenieść w charyzmatyczny świat argentyńskiej sceny.

 

El Congreso i Avenida de Mayo:

W Kongresie Narodu czyli siedzibie władzy ustawodawczej rozpoczyna się Avenida de Mayo. ten emblematyczny budynek posiada jedną z największych kopuł w mieście.

Adres: Av. Entre Ríos entre Rivadavia e Hipólito Yrigoyen

Możliwość bezpłatnego wejścia do środka w każdy dzień roboczy oprócz środy w godz. 12h30 y 17h00 (opcja w języku angielskim). 

 

Pałac Barolo (Palacio Barolo) – perełka architektoniczna miasta inspirowana włoskim stylem Boskiej komedii Dantego Alighieri połączony z unikalnym stylem hinduskim (z regionu Bhubaneshwar), który reprezentuje tantryczną jedność Dantego z Beatrizem. Pałac oferuje wycieczki z przewodnikiem w dzień i w nocy podczas których istnieje okazja wspiąć się na latarnię morską znajdującą się na szczycie. Droga przez neoromańskie i neogotyckie dekoracje oraz kopuły prowadzi aż do punktu widokowego i daje 360-stopniowy widok na miasto co jej bardzo rzadkim zjawiskiem w Buenos Aires. 

Warto zwiedzić ten pałac nocą ze względu na światła w dzielnicy Palermo.

Cena tour nocnego: początek o 20h: 25 – 35 USD od osoby, w cenie kieliszek wina, koncert wiolonczelisty, oświetlenie latarni morskiej.

Możliwa wersja eksluzywna z tango show.

Cena tour nocny (20h): 20 USD od osoby. 

Cena tour dzienny: 15 USD. 

W razie zainteresowania warto zrobić wcześniejszą rezerwację. 

 

Café Tortoni – Café Tortoni została wybudowana ponad 150 lat temu. To najpopularniejsza Cafe Notable i miejsce spotkań artystów, pisarzy i malarzy. Stałymi gośćmi lokalu byli m.in. Witold Gombrowicz, Jorge Luis Borges, Carlos Gardel czy Juan Manuel Fangio. Udekorowana w charakterystycznym porteńskim stylu z historycznymi postaciami. Kolejka przed wejściem w ciągu dnia to znak szczególny tego miejsca. Warto zgubić się w różnych salach Cafe Tortoni i fotografować to pełne wyjątkowości miejsce. 

Adres: Avenida de Mayo 825

 

Pasaje Roverano – stara galeria, gdzie został zachowany starodawny styl witraży i szyldów.

Dziś jest to miejsce kultowe dla wszystkich fanów papieża Franciszka, który strzygł się przez 20 lat u tego samego rzymskiego fryzjera. Na drzwiach fryzjera jest wywieszona kartka z informacją o najsławniejszym kliencie.

 

Recoleta

Obecnie burżuazyjna dzielnica przepełniona międzynarodowymi hotelami, butikami i kawiarniami. Znajduje się tutaj najsławniejszy cmentarz Ameryki Południowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i emblematyczny metalowy kwiat.

Dzielnica Recoleta została zapoczątkowana przez misję franciszkańską, która otworzyła tutaj Konwent i cmentarz. Z powodu epidemii żółtej febry bogatsze rodziny przeniosły się masowo z San Telmo na wyżyny Recoleta.

W dzielnicy Recoleta znajduje się Cementario de la Recoleta. To jeden z najsławniejszych cmentarzy świata, który przyciąga licznie odwiedzających go turystów. Sam obiekt przypomina niewielkie miasteczko, gdzie przechadzając się zadbanymi uliczkami pośród nagrobków zmarłych mieszkańców Argentyny, mija się bogato zdobione mauzolea, grobowce oraz unikatowe rzeźby. Wśród pochowanych tu bohaterów wojennych, zamożnych mieszkańców, polityków, czy prezydentów kraju można znaleźć prawdziwe gwiazdy oraz ulubieńców narodu, jak np. Evitę Perón. Wszyscy turyści podczas zorganizowanych wycieczek zmierzają w stronę grobu Evity znajdującego się po lewej stronie na samym końcu cmentarza.

W tej dzielnicy podróżnicy często odwiedzają także El Ateneo. To księgarnia mieszcząca się w gmachu teatru Grand Splendid. Wspomniany teatr zawiesił już swoją działalność, natomiast jego budynek, wypełniony aż po najwyższe balkony książkami, wciąż zachwyca. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji Argentyny dla wszystkich miłośników książek i architektury.

 

Najważniejsze miejsca w Recoleta:

Avenida Santa Fe i Ateneo Wielki Splendid: W Aleji Santa Fe znajduje się wiele sklepów, barów i restauracji. Santa Fe Av 1860 posiada obowiązkowy przystanek:

Ateneo Wielki Splendid to jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Ateneo jest położone w starym kinie Wielki Splendid w dzielnicy Recoleta. Do dzisiaj zachowuje swój dawny blask i elegancję.  Na scenie znajduje się obecnie kawiarnia, w której można wypić  kawę i poczytać książkę w ręku. Obok restauracji znajdują się balkony przeznaczone do lektury.

Plaza Francia – w weekendy zapełnia się Argentyńczykami pijącymi mate i rzemieślnikami

sprzedającymi swoje produkty. Warto odkryć wysokiej jakości produkty produkowane przez jednoosobowe firmy tak popularne w Argentynie. Artystyczny targ istnieje wyłącznie w sobote i niedzielę. To bardzo ważny punkt dla odpoczynku po stresującym tygodniu dla mieszkańców Buenos Aires.

Bazylika Nuestra Señora del Pilar – ozłocona Bazylika znajdujący się przy głównym wejściu cmentarza. Jeden z niewielu kościołów w Argentynie z tak ostentacyjna ilością złotych dekoracji.

Cmentarz La Recoleta

Uznawany za jeden z trzech najważniejszych cmentarzy świata, razem z paryskim Pere-

Lachaise i żydowskim cmentarzem z czeskiej Pragi. To tutaj pochowana jest argentyńska

arystokracja, politycy i wojskowi. Znany na całym świecie ze swoich mauzoleów, zwłaszcza

najsławniejszym – żony prezydenta Perona Evity. Mauzoleum Evity znajduje się na środkowej wysokości cmentarzu skręcając na lewo przy centralnym placu.

Godziny otwarcia od 7h00 do 17h30. 

Recoleta i Chacarita to dwa najważniejsze cmentarze Buenos Aires z podziałem na osobistości arystokracji i artystów ludności (propagatorów tanga).

 

Floralis Generica – metalowy kwiat, który odzwierciedla rytm natury stworzony przez Eduardo Catalano. Otwiera swoje płatki o wschodzie Słońca i zamyka je wieczorem. Zaskakuje swoim rozmiarem (18 ton, 20 m. wysokości) pośród rozległego 4 hektarowego terenu placu i sąsiedniego kolosalnego Wydziału Prawa Uniwersytetu Buenos Aires. Miejsce reprezentujące Buenos Aires w wielu przewodnikach turystycznych.

Adres:  Plaza de las Naciones Unidas,  Avenida Figueroa Alcorta

 

2 DZIEŃ – zwiedzanie LA BOCA w Buenos Aires

La Boca

Turystów przyciąga także biedna, portowa dzielnica zamieszkiwana niegdyś przez włoskich imigrantów, czyli La Boca. Wszystko za sprawą wychowującego się tu malarza. Benito Quinquela Martín postanowił wraz z innymi artystami oraz mieszkańcami dzielnicy pomalować blaszane domy przy ulicy Caminito na jaskrawe kolory. Kolorowe domy stanowiące tło dla ulicznych pokazów tanga, stały się obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Buenos Aires. Ważnym obiektem jest także legendarny stadion klubu piłkarskiego Boca Juniors – La Bombonera. Największą gwiazdą związaną przez lata z dzielnicą La Boca jest Maradona. Grał on w klubie Boca Juniors i rozsławił jego imię na całym świecie. Dlatego przemierzając obecnie uliczki tej dzielnicy na ścianach i murach namalowane są podobizny Maradony, a w każdym sklepiku kupić można koszulki z jego nazwiskiem oraz inne gadżety związane z piłką nożną.

 

Najważniejsze miejsca w La Boca:

Caminito –  Główna ulica turystycznej części La Boca, gdzie odbywają się także pokazy tanga dla turystów. Niezliczona liczba kawiarni, restauracji, barów i straganów zaprasza na spędzenie miłego popołudnia. Kolorowe budynki, murale i dekoracje na ścianach La Boca ukazują imigrancką historię Buenos Aires. Uwaga na tę turystyczną dzielnicę, która ma swoje bardzo określone granice. Zaraz obok głównych punktów turystycznych znajduje się ciemniejsza strona dzielnicy, gdzie zdecydowanie warto się nie zgubić.

 

Fundacja Proa

Propaguje sztukę i przedstawia rozwój wielkich ruchów artystycznych XX wieku, poprzez wystawy, kursy, konferencje, koncerty i seminaria.

 

Muzeum Sztuk Pięknych Quinquela Martin:

Muzeum powstałe na cześć artystycznego lidera La Boca, dzięki któremu La Boca przekształciła swoje kolory z blaszanej szarości na kolorowe misz masz. W muzeum znajduje się kolekcja dzieł artysty Quinquela wykonane między 1922 i 1967. Wystawa prezentuje także inne prądy sztuki graficznej w Argentynie od końca XIX wieku.

 

3 dzień w Buenos Aires (centrum, San Telmo, Puerto Madero)

Najważniejsze miejsca w Centrum (dzień 2):

 

Plaza de Mayo i Casa Rosada, Cabildo:

Casa Rosada jest siedzibą krajowej władzy wykonawczej i centralnym punktem wszystkich strajków.

Nieregularność Casa Rosada przedstawia skomplikowaną historię władzy argentyńskiej. To tutaj po lewej stronie znajduje się słynny balkon Evity, która przemawiała do ludu. Różowy Dom miał być alegorycznym odniesieniem do amerykańskiego Białego Domu. Na stronie Casa Rosada możesz zamówić darmowe oprowadzanie z hiszpańskojęzycznym przewodnikiem w godzinach:

Pon. – Pt.: 10h30 do 17h00

Sob. – Niedz.: od 10h30 do 18h00.

Rezerwacja musi odbyć się przez stronę internetową:

 

Katedra Metropolitalna

Tutaj znajdują się części ciała wyzwoliciela San Martín.

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest od:

Poniedziałku do piątku, od 11h30 do 16h00, w soboty i niedziele, 16h00.

 

Muzeum Dwóch Stuleci lub Muzeum Casa Rosada.

Wejście znajduje się po prawej stronie Casa Rosada, z tyłu budynku. Niezwykłe wprowadzenie do argentyńskiej historii przedstawionej w chronologiczny sposób. W stałej kolekcji znajduje się mural Movimiento plástico, uznany za wybitne dzieło muralizmu latynoamerykańskiego, namalowany w 1933 r. przez artystę Davida Alfaro Siqueirosa, razem z Lino Enea Spilimbergo, Antonio Berni, Juanem Carlosem Castagnino i Enrique Lázaro. Na szczególne uznanie zasługuje część ekspozycjipoświęcona okresom do XIX wieku.

Adres: Av. Hipolito Yrigoyen

Od środy do niedzieli: 10h-18h 

 

San Telmo

Jedną z najpopularniejszych dzielnic Buenos Aires jest San Telmo. Niegdyś dzielnica burżuazji została opuszczona przez epidemię febry i częściowym zalaniem domów. Mieszkańcy La Boca (dzielnicy emigranckiej) zaczęli okupować opuszczone domy i rozprzestrzeniać kulturę tanga. San Telmo było znane jako dzielnica mieszkalna robotników. Wspólne pokoje, w których znajdowały się piętrowe łóżka to znak charakterystyczny tej strefy. W jednym z domów San Telmo mieszkał również Witold Gombrowicz podczas swojej 20-letniej imigracji w Argentynie. San Telmo to także dzielnica Mafaldy (kultowej bohaterki argentyńskich komiksów autorstwa Quino). Trasa z charakterystycznymi postaciami komiksu nazywa się Paseo de la Historieta. Prowadzi od dzielnicy Monserrat, aż do Puerto Madero. W każdą niedzielę odbywa się tu przyciągający turystów pchli targ. Oprócz staroci zakupionych na targu, ciekawe pamiątki można znaleźć także w licznych sklepikach, galeriach oraz sklepach z antykami. Dodatkowo urok miejsca podkreślają cukiernie i kawiarnie, pełne typowych argentyńskich słodkości, czynne całą dobę. W Buenos Aires znajduje się dużo kawiarni, w których toczą się żwawe dyskusje. 

 

Najważniejsze miejsca w San Telmo:

 

Spacer przez Lezama Park (Av Paseo Colón i Avenida Brasil .) aż do Plaza Dorego.

Narodowe Muzeum Historyczne – mieści się tutaj duży zbiór przedmiotów z historii Argentyny jak meble, zegary, akwaforty, litografie, obrazy, flagi, transparenty, broń i mundury wojny o niepodległość, poncza, srebrne obiekty gaucho.

Ulica Defensa – znana ze swoich artystyczno-bohemianych butików, tradycjonalnych jak i nowoczesnych restauracji, sklepów dla tancerzy tanga i głównego pomnika Mafaldy.

Plaza Dorego – obszar znany z antykwariatów, ulicznych pokazów tanga i stoisk z dziełami porteńskich rzemieślników i artystów. W niedzielę rano organizowany jest „pchli targ” którego nie można przegapić!

El Zanjón de Granados sieć tuneli znajdujących się pod jedną z manzana (mieszkalny kwadrat) przy Defensa 755. Powstał prawie cztery wieki temu jako sekretne przejście dla burżuazji, aby ułatwić organizację spotkań właścicieli sklepów, budynków i firm przewozowych. Nowy właściciel budynku znalazł ją przypadkowo w 1985 roku, pod historycznym dworem z 1830 roku. Obecnie wejście do tuneli znajduje się u podnóża ekskluzywnej restauracji. Możliwy jest 50 minutowy tour w języku angielskim lub hiszpańskim.

Od poniedziałku do piątku:

Hiszpański: 13h, 16h

Angielski: 12h, 14h, 15h

Niedziela:

od 11h do 17h30

Cena: około 15 USD

www.elzanjon.com.ar

 

Puerto Madero

Niegdyś najnowocześniejszy port, który miał zastąpić biedny i imigrancki port La Boca. Zbudowany na podmokłych terenach zwanych bagnami namorzynowymi; port w Puerto Madero przez częste powodzie stał się dzielnicą biedoty, która zamieszkiwała opuszczone fabryki. Dzisiaj Puerto Madero to luksusowa dzielnica najlepszych restauracji i biurowców.

 

Najważniejsze miejsca w Puerto Madero:

Statek Fragata Sarmiento – statek funkcjonuje dzisiaj jako muzeum. Można zobaczyć w środku, jak wyglądało życie na pokładzie. Statek jest zacumowany przy głównym deptaku Puerto Madero.

Godziny: 10h00 – 20h00

Cena: 2 USD

Adres: Avenida Alicia Moreau de Justo 980

 

La Armada Argentina:  Buque Museo Corbeta Uruguay.

Najstarszy statek floty argentyńskiej działający do dzisiaj. Sławny dzięki bohaterskiej akcji obrony topiącej się norweskiej ekspedycji w drodze na Antarktydę.

Godziny: 10h-9h

Dique 4, Alicia Moreau de Justo 500, Puerto Madero

 

Puente de la Mujer – charakterystyczny, biały most uznawany za emblematyczne miejsce Puerto Madero. Symbolizuje nowoczesną wersję tanga wykonywaną przez kobietę i mężczyznę.

 

Reserva Ecologica Costanera Sur – fragment naturalnej rezerwy w centrum miasta, gdzie możesz wybrać się na wycieczkę rowerową lub pieszą. W środku lasu zobaczysz pływające żółwie z widokiem na nowoczesne biurowce.

1 wejście: Av. España, na południowym końcu Puerto Madero,

2 wejście: Viamonte, północny punkt Puerto Madero na końcu Avenida Córdoba.

 

4 dzień (OSTATNI DZIEŃ PODRÓŻY) – Buenos Aires : dzielnica Palermo

Palermo

Najmodniejszą, a co za tym idzie najbardziej przepełnioną sklepami dzielnicą jest Palermo. Przez jej ulice biegnie labirynt drogich sklepów, butików, kawiarni, lodziarni, barów i klubów. Jest to idealne miejsce dla osób pragnących zrobić duże zakupy. Jeżeli dzielnica La Boca kojarzy się wszystkim z piłką nożną, Palermo powinno być kojarzone z polo. Znajduje się tu bowiem najsłynniejszy stadion Campo Argentino de Polo, na którym odbywają się najbardziej prestiżowe zawody w tym sporcie, czyli Argentine Open. Palermo to też główne centrum nocnych wyjść mieszkańców Buenos Aires w stylu nowoczesnym.

 

Najważniejsze miejsca w Palermo:

 

Plaza Cortázar (ex Plaza Serrano) – plac otoczony restauracjami, barami i dyskotekami. Typowe miejsce na spotkania towarzyskie wśród klasy średniej i wyższej w Buenos Aires. 

 

Plaza Armenia – plac także w otoczeniu barów, restauracji i stoisk z rzemieślniczymi

dekoracjami. Charakteryzuje się stylem bardziej bohemian i nieformalnym.

 

Planetario Galileo Galilei.

Główne centrum astronomii w Buenos Aires. Planetarium organizuje przedstawienia dla wszystkich grup wiekowych. Bardzo ciekawe miejsce, które oferuje spektakle tematyczne o astronomii.

Adres: Av. Sarmiento i B.Roldan

Godziny: Wtorek- Piątek 9h30-17h.

Sobota-Niedziela 12h-19h30

Cena: 4 USD

 

Parque 3 de Febrero = Bosque del Palermo – piękny zielony teren w samym środku Parku, gdzie mieszkańcy Buenos Aires uwielbiają jeździć na rolkach, rowerze i odpoczywać pijąc matę. Na terenie Parku znajduje się ogród japoński oraz wspomniane planetarium Galileo. 

 

Jardín Japonés – japoński ogród w środku Bosque del Palermo funcjonujący jako fundacja. Wolontariusze dbają o funcjonowanie tego miejsca, a opłaty turystów pozwalają zachować zadbany ogród w japońskim stylu.

https://jardinjapones.org.ar/

Godziny: 10h-18h we wszystkie dni tygodnia

Adres:

Cena: 4 USD

 

Rosedal de Palermo – zielony zakątek z różanymi instalacjami, gdzie odpoczywają w weekendy mieszkańcy Buenos Aires. Organizowane są także koncerty w weekendy przed znajdującym się tutaj stawem wodnym. Możliwe jest także wynajęcie wodnych rowerów i przepłynięcie przez zielone stawy Palermo.

 

Ogród botaniczny (Jardin Botanico): zielona przestrzeń stworzona pod koniec XIX wieku pośród „betonowej dżungli”. Niedaleko Plaza Italia znajduje się wejście od Aleji Santa Fe. Rzeźby włoskie umiejscowione są między zielonymi szlakami, które rozciągają się na 7 hektarów. Gwarantowany niezwykły spacer w otoczeniu ponad 6000 gatunków roślin, szklarni i bardzo starannej roślinności.

Adres: Av. Santa Fe 3951. 

Godziny otwarcia: 

Wtorek – Piątek 8h00 – 18h45

Sobota- Niedziele – 9h30 – 18h45.

Wejście darmowe.

 

Malba – Museo de Arte Latinoamericano Buenos Aires

Darmowe muzeum zawierające historyczne okazy mate, wyposażenia domów dawnej szlachty i niezwykłej wagi obrazy. MALBA mieści m.in. prace Fridy Kahlo, Berni i Botero oraz oferuje cykle filmowe. Warto zwrócić uwagę na tradycję dekoracji koni przez kulturę Gauchos oraz Estancji.

 

Museo Evita

Muzeum i restauracja poświęcona Evicie, żonie prezydenta Perona, która jest znana ze swojej walki socjalnej i dobroczynności.

Adres: Lafinur 2988

Godziny: od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 19:00.

 


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.