Poza granicami Argentyny przyjęło się, że słynie ze steków argentyńskich. Jak wyglada prawda na argentyńskich stołach?

Tradycją argentyńską jest grillowanie w gronie rodziny, przyjaciół lub w restauracji. Jakość mięsa i znajomość Argentyńczyków dotycząca przygotowania jest niesamowita. Ktoś powiedziałby : „A co to za sztuka wrzucić na ruszt kiełbasę?” Otóż drodzy państwo wszystko ma swoją hierarchię, przepisy, nazwy i zasady.

Powyżej widać najsławniejszą imprezę “asado” w autentycznym kontekście w mieście Cholila (Patagonia). Byliśmy tam w 2019 i obiecujemy po kwarantannie (tak, nasz dysk twardy jest niedostępny w tym momencie) zamieścić więcej prawdziwych zdjęć z wydarzenia.

Czy to argentyński stek?

Grill, barbecue to nazwy powszechnie znane na całym świecie. Jednak w Argentynie używa się słów : parillada bądź asado co oznacza upieczone mięso na grillu. Parilla to także słowo oznaczające grill, czyli maszynę, gdzie wkłada się węgiel lub drzewo do rozpalenia. Każdy weekend to okazja do spotkania się przy asado. Zazwyczaj podczas przygotowania i pieczenia zaproszeni goście rozmawiają ze sobą czekając na gotowe danie. Bardzo częstym zjawiskiem jest posiadanie rodzinnego asador, czyli osoby, która jako jedyna zajmuje się utrzymaniem ognia i doglądaniem mięsa. Jak to bywa w latynoskiej kulturze macho, najczęściej jest to mężczyzna. Jednak w gronie przyjaciół zasady nie są tak restrykcyjne. Najczęściej dwie osoby zajmują się pilnowaniem asado. Asado zaczyna się od wrzucenia warzyw do ognia. Bardzo popularnym jedzeniem są ziemniaki zawinięte w papier aluminiowy, cebula, papryka, cukinia. Chociaż uwaga, uwaga! w Argentynie warzywa to czasami grzech! Wiele osób uważa, że obecność sałatki lub właśnie zawiniętego w papier aluminiowy dodatku niemięsnego to pogarda dla asado i jakiś taki zbędny element. Ale czego się nie robi dla przyjaciół wegetarianów!

mięsa w Argentynie
Gaucho urządzający uliczne asado podczas święta miasta. Widać tutaj popularne w Patagonii Cordero czyli jagnię.

Kolejność i hierarchia w argentyńskim asado

Asado ma oczywiście swoje złote reguły gry – od kolejności podawanych mięs, techniki pieczenia, wybranych dodatków, napojów i oczywiście zachowań. Oto one:

Noże prawdziwego Gauchos
Prywatna kolekcja noży zaprzyjaźnionego Gaucho
Asortymenty do kolacji

Chorizo to gwiazda wśród przystawek

Posiłek zaczyna się od wstępu, czyli małych kiełbasek chorizo z chlebem, zwanym chorripan. Następnie każdy uczestnik przygotowuje swoją kanapkę lub talerz, zazwyczaj połączone z “sałatką”.

Ale ta sałatka to”salsa criolla” czyli pomieszanie cienko pokrojonej papryki z cebulką i oliwą. Czym drobniej pokrojone, tym lepiej zatopione w tłuszczu. Oczywiście sukces oceniany jest też pod względem doprawienia pieprzem i solą.

Nie możemy zapomnieć też o najlepszej przyjaciółce chorizo czyli morcilla. Morcilla to taka nasza kanszanka, ale w Argentynie może pojawić się na stole w wielu formach: od słodkiej z cynamonem do tradycyjnej według rozmiaru rozdrobnienia.

Morcilla czyli kaszanka - druga połówka chorizo na argentyńskim stole

Nigdy nie widziałeś takiej ilości cięć!

Największym zaskoczeniem naszego rodzinnego asado była znajomość cięć mięs przez Argentyńczyków. Jest ich po prostu tysiące! Spójrzcie tylko na poniższy obrazek, którego nie da się przetłumaczyć. Wszystkie te nazwy to nazwy własne i takie też występują w menu restauracji. Wybór nie jest prosty, ale jakość nigdy nie rozczarowuje. Tłumaczenie?

Tłumaczenie cięć często jest niemożliwe, gdyż w języku polskim nie jesteśmy tak szczegółowi w tym temacie. Oczywiście sprawa komplikuje się dodatkowo, ponieważ to samo słowo hiszpańskie może oznaczać inne cięcie w innym kraju latynoamerykańskim. Autor najsławniejszego kanału na Youtube o Asado w Argentynie na początku każdego odcinka podróżuje językowo omawiając przygotowane danie w “innych językach hiszpańskich z Ameryki Południowej”. 😉

Typowe cięcia mięsne w Argentynie
W zależności od sklepu mięsnego zobaczycie większość tych wszystkich nazw na szyldzie.
czy argentynski stek istnieje w argentynie

Cięcia mięs po hiszpańsku w Argentynie

Dla ułatwienia waszych podróż po argentyńskich restauracjach przygotowałam specjalny spis najpopularniejszych cięć ważnych w Argentynie (pamiętaj, że np. w Argentynie to nie to samo). Uwaga na różnicę między np. bife de… i różne mini-części łopatki.

  • Tira de asado – szponder
  • Vacío – łata
  • Bife de chorizo – antrykot
  • Lomo – polędwica
  • Palomita de paleta – część poniżej łopatki
  • Matambre – miedzy łatą a udzcem
  • Entraña – szponder
  • Colita de cuadril – udziec (jedna z części)
  • Costilla – żeberko
  • Bondiola – karczek
Naturalny Gaucho w Estancji, która specjalizuje się w Polo
Sąsiad Gaucho w San Carlos de Bariloche

Asado w domu czy dla turystów?

Oczywiście asado może mieć wiele twarzy, a wszystko zależy od upodobań. 

1. Jeśli wolisz skupić się na aspekcie imprezowym, polecam asado w domu zapijane typowym Fernetem z Coca Colą. Aperitivo zaczyna się, gdy Asador dzieli węgiel na cały posiłek. Czyli długi czas oczekiwania na asado przed nami.

2. Szybka jakość. Jeśli właśnie odbyłeś lot, ale masz ochotę przystąpić do ataku kuchni argentyńskiej to oczywiście najlepszym wyborem jest restauracja w stylu “parilla”. Gotowy mix tradycjonalnego asado czyli tabla pojawi się w 20 minut na Twoim stole, a da Ci to prawdziwą panoramę argentyńskich cięć. To także doskonałe wyjście dla fanów win. Najlepsze parillas znajdują się w Palermo lub Puerto Madero w Buenos Aires.

3. Kolacje w Estancji. Jeśli już jesteś w Patagonii lub w San Antonio de Areco, to warto odwiedzić na pół dnia jedną z estancji Gauchos. Gauchos nie tylko zaprezentują Ci swój styl życia, miłość do koni, folklorystyczne tańce, ale również przyrządzą prawdziwe asado. Oczywiście polecam Ci dopasować styl estancji do własnych upodobań – znajdzie się coś dla popularnego obżartucha jak i dla wykwintnego smakosza. W Argentynie wszystko jest możliwe!

tango w domu rodzinnym
Wtorki, czwartki i soboty w Buenos Aires
jaka estancje wybrać w El Calafate
Rezerwuj z nami w El Calafate

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański