Co to jest mate?

Mate to słynna argentyńska “herbata” pita przy każdej okazji. Jest to napój bardzo tradycjonalny i wszechobecny. Większość Argentyńczyków zaczyna swój dzień od zaparzenia mate, a także jest to typ ceremonii między przyjaciółmi. Mate jest produkowane w północnym regionie Argentyny – Misiones, gdzie możesz odwiedzić pola mate. Znajduje się też tam jedna z najsławniejszych mark mate Amanda, której właścicielem jest włąśnie potomek polskich migrantów.

Mate jednak to nie tylko napój, ale bardziej obyczaj, kod i pobudzacz. Mate ma takie same właściwości jak kawa. Jednak zamiast zawierać kafeina, może pochwalić się swoim składnikiem mateina. Wypicie całego termosu mate może nas energicznie pobudzić i dać tak zwane pilas (czyli baterię lub energię). Poczatkujący pijacze mate czesto opisują w pierwszym tygodniu uzależnienie od mate. Na początku, gorzkie i niezby zachęcające, po paru porankach staje się ulubionym napojem do porannej aktywacji.

Mate to też styl bycia i zachowania się. Należy wiedzieć jakie są faux pas przy dzieleniu się mate i jakie są etapy parzenia. Słowo mate odpowiada roślinie ususzonej gotowej do zaparzenia i naczyniowi, w którym parzy się susz. Co na poczatku może powodować pomyłki językowe w hiszpańskim-argentyńskim.

co to jest mate

Jak narodziło się mate w Argentynie?

Słowo mate pochodzi od Quechua “mati”, co oznacza kształt, jaką posiada dynia, którą Indianie używali, aby wziąć zastrzyk “yerba mate”. W Argentynie mate zostało stworzone z materiałów oferowanych przez każdy region: dynia, błonnik roślinny, róg, kości, drewna, złoto, srebro, ceramiki, porcelana. Wraz z odkryciem kopalni Potosi, w 1545 roku, wiele rodzin wyższej klasy społecznej z Buenos Aires zaczęło stosować do picia mate srebrne naczynia. Każde nowe naczynie do zaparzenia mate potrzebuje “uzdrowienie”. Jest to proces adaptacji pojemnika infuzyjnego. Aby to zrobić naczynie wypełnia się wilgotną trawą, którą pozostawia się na okres jednego dnia. Do picia mate niezbędna jest metalowa „słomka”, która ma około 20 centymetrów. „Słomko-łyżeczka” zakończona jest owalną częścią przypominającą kształt migdała.

rozne mate do kupienia w argentynie

Jak przygotować i zaparzyć prawdziwe mate w Argentynie?

Mate może być pite na wiele sposobów : mate gorzkie czyli tradycyjne, które kupujemy w sklepie dolewając wodę o 80 stopniach. Nastepnie to samo mate można wzbogacić o tak zwane “sucho” czyli dodatkowe rośliny suszone jak menta lub pirulina. Możesz też wypić mate cocido, ale przypomina to bardziej bawarkę czyli herbatę z mlekiem. W regionie Misiones najpopularniejsze będzie tak zwane „terere” z zimną wodą i cytryną/ananases/mangiem przygotowane dla ochłody z kostkami lodu. W regionie Cordoba lub Santa Fe bardzo często spotkasz się z Argentyńczykami, którzy dodadzą proszek stewii lub cukru do każdego podanego mate.

Jak przygotować i zaparzyć prawdziwe mate w Argentynie?

Możesz wsypać yerba mate do poziomu ¾ czajniczka, odwrócić do góry nogami w ten sposób, aby utworzył się naturalny otwór przeznaczony na słomkę. Możesz też stosować balans pochylenia, aby mate tworzyło wzgórek z jednej strony. Pamiętaj, że służy on, aby mate trwało jak najdłużej. Zostanie on zamoczony w ostatniej kolejności. W Buenos Aires bardzo źle jest widziane zalewanie mate czyli tak zwana “sopa”. Jednakże w regionie Rio Negro bardzo duża ilosć osób lubi dosadnie zanurzyć wszystko co znajduje się w mate. Mate zalewa się wodą o temperaturze maksymalnej 80-85°C.  Bardzo ważne jest utrzymanie takiej samej temperatury wody, w którym moźe być bardzo pomocny termos. Pamiętaj, że mate nigdy się nie miesza. Pozostaje ona nieruchoma, a bombilla służy tylko i wyłącznie do wyciągania naparu. Wszelkie mieszania, przechylania, etc. moga spowodować tylko koniec picia macie, gdyż bombilla może się zapchać i uniemożliwić dalszą przyjemność.

magnesy na lodowke w kasztalcie mate

Jakie są najpopularniejsze dodatki do mate w Argentynie?

Niektórzy pijacze mate mają tendencję do dodania do tego napoju dodatków modyfikujących smak, zapach lub wygląd. Najczęściej spotykane są: miód; skórka pomarańczy lub cytryny świeża lub suszona; mięta, werbena, mięta pieprzowa lub cukier.

gdzie-wypić-mate-w-argentynie

Jak trzeba się zachować podczas ceremonii mate?

Picie mate to spotkanie niezwykle towarzyskie, gdzie wszyscy sprawiedliwie dzielą się napojem. Każdy kto otrzyma mate powinien wypić ją do końca (wielkość małej szklanki) i zwrócić osobie, która jest odpowiedzialna za nalewanie wody do czajnika. Ta osoba to właśnie cebador czyli ktoś kto nadaje rytm dzielenia się i otrzymywania. Ważnym aspektem ceremonii jest dzielenie się i nie przetrzymywanie mate zbyt długo. Istnieje nawet argentyński żart o mikrofonie. Gdy ktoś za bardzo wczuł się w rozmowę i posiada mate w ręku, jednak nie pije jej natychmiastowo i wszyscy czekają na przekazanie mate cebadero. To oczekiwanie może być nazwane przemówieniem do mikrofonu. Jak wiadomo tradycje zmieniają się wśród pokoleń i miejsc. Polecam do poczytania kilka artykułów, które moźecie znaleźć na stronie tierralatina.pl.

Kategorie: jedzenie

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański