Czy warto jechać do Gwatemali? Jak należy podróżować po Ameryce Srodkowej? Jakich reguł musisz przestrzegać? Co dokładnie należy zwiedzić w Gwatemali, aby nie wyjechać z niedosytem?

W tym artykule znajdziesz wszystkie dane na temat tego pięknego kraju Ameryki Środkowej – trasę, opis miejsc, wskazówki co do bezpiecznej podróży i odpowiedzi na wątpliwości dotyczące noclegu, transportu, zachowania.

Do powstania tego artykułu i zebrania wszystkich informacji poprosiłam moją koleżankę Gwatemaltekę Stephanie o wypowiedzenie się na temat życia w stolicy kraju Gwatemala Ciudad, czerpałam wiedzę z moich doświadczeń podróżniczych po Gwatemali i pytań przyszłych podróżników na temat zwiedzania mojego ulubionego kraju Ameryki Środkowej.

Podróżowanie po Gwatemali to niezwykła przygoda ze względu na nieziemskie widoki i spokój mieszkańców Gwatemali. Gwatemaltyczy mają wielkie i skromne serce. Widziałam to podczas 2,5 miesięcznej podróży w stylu slow travel. Przepiękna przygoda, podczas której odpoczełam i zachłysnełam się krętymi drogami między wulkanami.

Przykładowa trasa turystyczna po Gwatemali do zrealizowania podczas 3 tygodniowych wakacji

Trasę zecydowanie możecie zrealizować w ciągu 3 tygodni. W filmie poniżej opowiadam szczegółowo przez jakie miejsca należy przejechać, aby poznać Gwatemale.

Jeśli chcecie wiedzieć jak wyglądają miejsca zaznaczone na mapie, przygotowałam dla was wideo z prezentacją najpiękniejszych widoków w Gwatemali. Naprawdę warto! Poznajcie 10 najpiękniejszych miejsc w Gwatemali.

Trudne pytania o podróżowaniu w Gwatemali

Gdy zorganizowałam pokaz podróżniczy na temat Ekwadoru w pewnym warszawskim miejscu znanym podróżnikom, poznałam przyszłego podróżnika po Gwatemali. Tutaj możecie zobaczyć jego pytania i moje odpowiedzi, w których zawarłam moje doświadczenia w podróżach po różnych krajach Ameryki Łacińskiej i konsultacje zorganizowaną z moją koleżanką Gwatemalteczką pochodzącą ze stolicy Gwatemali. Stephanie odpowiedziała na pytania jako osoba, która mieszka w Gwatemali większość swojego życia i jest prawdziwym mieszkańcem kraju. Stephanie to zafascynowana podróżniczka, którą poznałam w Cali, Kolumbii. Uwaga na karnację Stephanie, która nie wygląda jak typowa latynoska, co zawdzięcza swoim przodkom z Niemiec. Konkluzja z naszej rozmowy jest taka, że Stephanie bardzo poleca swój kraj przyszłym podróżnikom i stara się walczyć z negatywnym stereotypem Gwatemali jako kraju niebezpiecznego. W tym krótkim wywiadzie wyjaśnia, dlaczego tak wiele broni możemy zobaczyć w sklepach i ulicach Gwatemali, skąd się bierze takie przyzwyczajenie ludności, wyjaśnia nam co jedzą prawdziwi Gwatemaltycy i uczy nas pare słów używanych tylko w Gwatemali. Poznajcie Stephanie!

A oto wątpliwości i porady na temat podróży po Gwatemali

Podobno jeden z bardziej niebezpiecznych krajów – szczególnie stolica. Czy to prawda?

bron na ulicy w ameryce poludniowej

Ameryka Południowa ma złą reputację na temat bezpieczeństwa. Jest to bardziej problem mentalności i zachowań, które są mile widziane w danym kraju. W wielu krajach Ameryki Południowej zobaczymy uzbrojonych ochroniarzy w sklepach, bankach, a nawet w szkołach! Tak, sama nawet w takiej pracowałam. Dla nas Europejczyków jest to bardzo szokujący widok, który łaczymy z niebezpieczeństwem. Otóż, często w Gwatemali, Ekwadorze lub Kolumbii, to wymóg funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Latynosi lubią wiedzieć, że są bezpieczni i czuć się pewnie, dla nich uzbrojony ochroniarz z bronią dłuższą niż jego ciało to oznaka bezpieczeństwa. Tak lepiej się czują. Oczywiście bierze się to z przestępczości, która istnieje w Ameryce Południowej. Tutaj moglibyśmy się rozpisać i napisać powieść, ale w skrócie: obecnie Ameryka Południowa to bezpieczny kontynent, gdzie należy przestrzegać PODSTAWOWYCH zasad bezpieczeństwa. Największy problem to kradzieże, pózniej gwałty. Tak samo, jak w Europie możemy być ofiarą chęcią szybszego wzbogacenia się przez ulicznych rozrabiaków, tak samo w Guatemali lub Ekwadorze. Problemem jest, że Latynoameryka to kontynent dzikszy, gdzie policja nie rozwiązuje problemów z powodu braku śledztw i procesu karania winnych. Nie zapominajmy też o bardzo sprawnie działającej korupcji.

Z mojej 2,5 miesięcznej podróży po Gwatemali moge powiedzieć, że czułam się bardzo bezpiecznie w tym kraju. Mieszkańcy Gwatemali to bardzo spokojni ludzie, skromni, sympatyczni i zawsze pomocni. Wśród nich czają się źli, których oni sami nie chcą stać się ofiarą. Gdy ktoś będzie samkowicie patrzył na Twój dobytek, z pewnością starsza Pani da Ci znak, abyś bardziej uważał. Naucz się czytać odruchy ludzkie, a będziesz się czuł jak u siebie!

Jeśli chodzi o stolicę Gwatemali, to faktycznie ma bardzo złą reputację wśród podróżników. Ja zdecydowanie wolę małe miasta i łono natury, więc do ogromnej Gwatemali Ciudad mnie nie ciągneło. Moi znajomi, którzy mieszkali w stolicy, odradzają dzielnice 18 i polecają główne centrum miasta z ulicą sławnych postaci. Pamiętajcie, jeśli będziecie zawsze przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, to będziecie mogli przeżyć najlepszą przygodę życia 🙂 Gwatemala jest piękna, spokojna, a 5% złego społeczeństwa psuje dobrą opinię całej wspaniałej populacji.

Słyszałem, że ze względu na niebezpieczeństwo lepiej nie jechać do stolicy i od razu z lotniska jechać w inne rejony.

Wszyscy tak robią, to prawda. Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, gdyż byłam w Gwatemali Ciudad tylko pare godzin czekając na zmianę transportu. Znalazłam się w bardzo brzydkiej dzielnicy o nocnej porze i szczerze mówiąc, nie zachęciło mnie to do pozostania w mieśćie. Prawda jest taka, że Gwatemala posiada tyle wspaniałych przyrodniczych miejsc, że nie warto odkrywać nudnych miast. Tymbardziej, że Latynoamerykańskie miasta, to nie są perełki architektury i podróżując dużo po całej Ameryce Południowej zdajecie sobie sprawę, żę nie różnią się dużo między sobą. To nie Włochy, Hiszpania, Niemcy, które blisko położone różnią się niezmiernie od siebie. Ameryka Południowa jest dużo bardziej jednolita jeśli chodzi o turystykę miast. Latynoameryka przewyższa zdecydowanie Europę swoim naturalnym bogactwem i widokami na wulkany, puszcze, Karaiby, laguny, etc.

Co należy robić lub czego nie robić, żeby zminimalizować ryzyko zagrożenia?

 

Na pewno nie pokazuj wszystkim na około swojej nowej lustrzanki lub Iphonea. Pamiętaj, że Gwatemala to niestety “biedniejszy” kraj ze względu na nieokiełzaną korupcję i brak możliwości rozwoju. Czy wiecie, że Gwatemaltecy muszą mieć wykupioną wizę, aby pojechać do Meksyku? Oczywiście, nie ważne czy są turystami czy przyszłymi inwestorami. Muszą być bardzo skrupulatnie sprawdzani, aby otrzymać pozwolenie na pobyt w Meksyku, nie wspominając o innych krajach.

Dla typowego mieszkańca Gwatemali, Twój nowy aparat to naprawdę bardzo drogi wydatek. Szanujmy ich ekonomię i nie pokazujmy ostentacyjnie przedmiotów większej wartości, nie wyjmójmy pieniędzy na środku ulicy, nie chodzmy z naszymi kartami kredytowi po mieście, gdyż najprawdopodobniej ich nie będziemy mogli użyć. Pamiętajmy, że większość Ameryki Południowej preferuje zapłatę gotówką. Pilnujmy swoich toreb i plecaków, nie zostawiajmy ich na siedzeniu obok, ale na kolanach. W większych miastach bierzmy zawsze taksówkę w godzinach wieczorowych i nocnych. Przede wszystkim podpatrujmy ludność lokalną i starajmy się ją naśladować. Jeśli oni nie idą w pewnym kierunku, to my też nie powinniśmy.

Poznaj moje zasady bezpieczeństwa w darmowym e-booku.

Mapy na telefonie to kiepski pomysł, lepiej korzystać z tradycyjnych papierowych ? 😉

Wszystko działa, chociaż lepsze są mapy papierowe. Tak naprawdę najlepiej poruszać się szybko i bez map, aby nie pokazywać wszystkim na około, że jesteśmy zagubieni. Chociaż wszystko ma swoje zasady i wyjątki. Jeśli czujecie się niepewnie, lepiej wejść do sklepu, kupić drobną przekąskę i poprosić o pomoc

Korzystanie z bankomatów? Tak czy nie ? (generalnie używanie kart bankowych)

 

W Gwatemali jest zdecydowanie preferowana gotówka. Możecie używać bankomatów, chociaż pamiętam, że z moją kartą miałam wiele problemów. Wiele bankomatów nie chciało jej czytać. Polecam przywieżć ze sobą trochę dolarów na wszelki wypadek i wymieniać je w miejscach typu kantor lub po prostu w banku za pomocą paszportu.

Współpraca z policją – warto prosić o pomoc w nagłych przypadkach ?

Policja pomaga, gdy nie znamy drogi lub gdy prosimy o ogólne wskazówki. Powinnam wypowiedzieć się optymistycznie, jednak po moich przygodach z policją głownie Ekwadorską, nie ufam Latynoamerykańskim służbom ochrony. Co tu dużo mówić, policjanci lubią “dostać w łapę” i nie mieć problemu. Uważąjcie na kontakty z nimi, bo maja dużo władzy i często bardzo małe aspiracje. Może kiedyś opowiem jak chcieli mnie zawieżć do Imigracji za “pyskowanie”, jak sprawdzali czy przewożę broń moim samochodem, jak chcieli, abym stała się ich agentem sprzedaży lub ich pojazd stał się dla mnie autostopowym ratunkiem. Generalnie wielu Latynosów nie ufa policji, choć wszystko zależy od punktu “siedzenia”.

Spacery wieczorami ? Czy lepiej wracać na wieczór do hotelu?

W małych wioskach z rozwiniętą ofertą hoteli i restauracji, nie macie czym się obawiać, a taka jest większość zwiedzanych miejsc w Gwatemali. W dużych miastach obowiązkowe jest taxi, jeśli mamy jakiś cel podróży np: restaurację, dyskotekę lub przedstawienie.

Pójście na piwko wieczorem do baru ? Dobry pomysł ? 😉

Pewnie, że dobry! Wszystko zależy od stylu baru i miejsca. Z tego co zauważyłam to Gwatematycy to bardzo niepijący naród. Czasami widziałach ich ukrytych w lokalnych sklepach z pewną tajemniczą buteleczką 😉 Miałam wrażenie, że bary to zupełnie sztuczne miejsca wykreowane na potrzeby “obcych” 😉 Chociaz oczywiście to zależy od miejsca, bo w Antigua poznałam niesamowite lokalne bary i restauracje. Bawiłam się przecudownie obserwując Gwatemalteków świętujących urodziny lub towarzyskie spotkanie.

Noszenie plecaków/torebek/aparatu?

Powiem tak, bądz skromny!

Czy konieczna jest znajomość hiszpańskiego w Gwatemali? Angielski nie wystarczy?

 

Guatemala to taki niesamowity kraj Ameryki Środkowej, który posiada największą liczbę lokalnych języków. Język zmienia się z wioski na wioskę, tymbardziej w górskich terenach. Wykształceni Gwatemaltecy z dużych miast świetnie władają hiszpańskim, czego nie możemy powiedzieć o mniejszych miejscowościach. Hiszpański trzeba znać, ale pamiętajcie, że hiszpański podstawowy wystarczy. W niektórych miejscowościach menu w restauracji jest napisane tylko po angielsku lub hebrajsku 😮 Oczywiście ze względu na przyjeżdzających turystów, ale też na ekspansję amerykańskich inwestorów.

Na jakim poziomie trzeba znać hiszpański, żeby się dogadać w Gwatemali?

Poziom A2 lub B1 powinien wystarczyć bez problemu w Gwatemali.

Transport i noclegi w Gwatemali

Jaki transport najlepiej używać do przemieszczania się między miastami oraz w miastach?

 

chickenbus gwatemala

Chickenbus czyli najpopularniejszy transport Gwatemali, kolorowy i pełny przygody. Jeśli wolicie komfort i szybkość to polecam transport proponowany przez lokalne agencje. Gwatemaltecy bardzo sprawnie rozwijają sieć logistyczno-turystyczną z przemiłą obsługą, motywacją i bardzo dobrymi cenami. Gwatemala ma u mnie 5+ jeśli chodzi o możliwośći transportowe prywatne. W miastach oczywiście taxi lub tuk tuk. Polecam w niektórych miastach wynajęcie motoru!

Jeśli chodzi o autobusy to jak to wygląda z kupowaniem biletów – kupowanie kasach czy dopiero jak wsiądziemy do autobusu ? Czy autobusy w Gwatemali są punktualne?

 

w srodku chicken busa w gwatemali

 

 

Zależy od trasy i częstotliwości. W dużych miastach i na trasy mniej uczęszczane należy zaopatrzyć sie wcześniej. Naprawdę polecam lokalne agencje, które zadzwonią, zarezerwują, doradzą logistycznie. Sprawdziłam wiele punktów i polecam z czystym sumieniem. Dajmy im zarobić, tymbardziej, że zaoszczędzimy mnóstwo czasu i na pewno nie zbankrutujemy.

Bilety w autobusie kupujemy na małych trasach lub w tradycyjnych Chicken Busach.

Gwatemala zaskoczyła mnie swoją punktualnością! Chociaż nie zapominajmy, że pojęcie czasu w mojej głowie jest zupełnie inne niż europejskie. Życie w Ekwadorze zupełnie przewartościowało moje podejście do czasu i punktualności. 

Taksówki w Gwatemali– czy  warto nimi jeździć oraz jak nie dać się oszukać ?

 

taksówka w ameryce centralnej

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że Gwatemaltecy to bardzo porządni obywatele. Chyba mają coś takiego w swojej kulturze co nazywa się 

prawdomównością. Po moich ekwadorskich przygodach, bardzo zawsze sprawdzam ceny i podejście do “klienta”. Jednak znowu Gwatemala dostała ode mnie 5+. Rozmawiajmy z nimi szczerze, a na pewno się dogadacie. Oczywiście w życiu istnieje element pecha, więc niestety nie kogę poręczyć za wszystkich.

Lepiej rezerwować hotele/hostele wcześniej przez internet czy lepiej na miejscu czegoś szukać ?

W Gwatemala ciudad i Semuc Champey na pewno tak. To zależy od waszych oczekiwań i czasu jakim dysponujecie. Moja osobista opinia jest taka, że prawdziwe deale w Ameryce Południowej nie istnieją w internecie.

miejsca turystyczne w gwatemali

skakanie z kamienia w san pedro de la laguna

Zostawianie cennych rzeczy w hotelach?

W moim przypadku bez problemu. Gwatemaltecy naprawdę wydali mi się bardzo porządni, prawdomówni i z zasadami. Może kiedyś opowiem więcej o rycerskim zachowaniu, które widziałam w San Pedro de la Laguna.

Grupa do podróży po Ameryce Południowej

Planujemy podróż razem i wymieniamy się cennymi danymi. dolacz do grupy na facebooku


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.