Czy zachwycają Ciebie pustynne regiony porośnięte drzewami oliwkowymi i winogronami? Rozpościerające się suche tereny z widokiem na ośnieżone Andy, niedaleko najwyższy szczyt Ameryki Południowej należący do 7 Koron Ziemi i niezwykłe laguny na wysokości 7000 m n.p.m.? Region Mendozy zachwyca swoją infrastrukturą miłośników win, oliwy, kunsztu kulinarnego i fanów sportów ekstremalnych.
Kierując się w stronę Mendozy musisz przygotować się na znaczne amplitudy temperatury w ciągu dnia i spore odległości między 3 najważniejszymi punktami: Valle de Uco, Maipu i Lujan de Cuyo.
Między winnicami możesz podziwiać widoki pól porośniętych winogronami, pasące się konie i ścianę And oddzielającą Mendozę od Santiago do Chile.

Jak dojechać do Mendozy?

Polecam Ci zaplanować podróż do Mendozy bezpośrednio z innego miasta w Argentynie jak Buenos Aires, Bariloche, Salta, Cordoba lub Puerto Iguazu, gdzie masz do wyboru bezpośrednie loty. Jeśli jesteś typem podróżnika, który lubić czuć wiatr we włosach, rajd Dakar i pejzaże natury nie z tej Ziemi, to na pewno zainteresuje Ciebie trasa od Salty do Mendozy. Jeśli jesteś w Chile, to najprostszym rozwiązaniem będzie bezpośredni, jednogodzinny lot z Santiago de Chile lub przejazd autobusem w ciągu dnia przez Kordylierę And. Uwaga na zamknięte granice po 18h i znaczne wysokości!

Co zwiedzić w mieście Mendoza?

Mendoza ma do zaoferowania wiele muzeów, parków, punktów widokowych, ruin i dobrych restauracji. Jednakże już w ciągu jednego dnia poznasz podstawowe punkty tego miasta. Z punktu widokowego Cerro de la Gloria poznasz panoramę Mendozy i historię najważniejszego pomnika wojska And. Głównym punktem lokalnych atrakcji jest przepiękny park generała San Martin położony niedaleko centrum miasta z widokiem na rzekę i wszędobylskie palmy. Jednak to co naprawdę zachwyca, to okolice Mendozy czyli południowe miejscowości i długie drogi wśród szczytów And.
co zwiedzić w mendozie
Jeśli jesteś już w Mendoza mogę polecić Ci dwie rewelacyjne restauracje: Maria Antoinetta i Azafran. Maria Antoinetta to restauracja dla fanów dobrej, alei  prostej kuchni z dynamiczną ekipą, która gotuje na waszych oczach najlepsze dania. Azafran to restauracja na wyższym poziomie, gdzie zachwycisz się wystrojem, menu i jakością win.
gdzie spać w Mendozie
Jeśli chodzi o noclegi, to warto to rozegrać strategicznie. Jeśli lubisz nocne życie i szeroko ofertę restauracji, to polecam Ci zatrzymać się w okolicy centrum.
Jeśli wolisz spokój, naturę i prawdziwa perełkę, to zdecydowanie zatrzymaj się w posadzie Tapiz. Między centrum, a lotniskiem masz okazję mieszkać w ekologicznej wiosce, gdzie Alejandro codziennie wieczorem organizaju degustację win w fioletowej, centralnej Sali. Hotel 3 gwiazdkowy, z 4 gwiazdkową ofertą: sauna, basen, ogród, rowery, siłownia, a wszystko to w okolicy bio fermy.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Maipu?

To winne miasteczko jest najbliżej położone od Mendozy spośród swoich sąsiadów i oferuje niezliczoną liczbę winnic. Maipu może pochwalić się też Muzeum Wina, które jest położone niedaleko pięknej Posady bez szyldu. Tylko dla miłośników historii, gdyż ta posada to były niegdyś pokoje dla pracowników winnych pól. W środku możesz skorzystać z wytwarzanych przez nich kosmetyków, olejów z oliwek i oczywiście win. Małe, rodzinne przedsiębiorstwo, które stworzyło swój mały świat dzięki jakośći mendozyńskich ziem. Poza tym ceny są konkurencyjne!
Najbardziej znane winnice w Maipu to Los Nietos i Lagarde, jednak prawdziwy boom to Enemigo. Najsławniejsze postaci muzyki, sztuki, polityki, etc. Przyjeżdżają do Mendozy na jeden dzień, aby skosztować win i kuchni szefa kuchni Enemigo! Nie zdziw się, jeśli obok Ciebie zasiądzie znana osobistość!

Winnice w Lujan de Cuyo

To miasto to prawdziwe centrum drogi win znane ze swojej specjalności czyli Malbec. Czerwone wina i specjalnie przygotowane “blendy¨ to specjalne struktury dla zaawansowanych znawców win, które są przygotowywane przez światowych enologów. Jako że argentyński klimat jest odwrócony w stosunku do europejskiego, europejscy enologowie korzystają z tej sposobności i zapełniają swój kalendarz. Argentynskie lato i wloskie bądz francuskie lato wypelnia im całe 12 miesięcy pracy! W ten sposób nie czas na nudę!
Lujan de Cuyo oferuje nowocześniejsze winnice jak na przykład teren Los de los 7, gdzie znajduje się Monte Viejo. Miejsce, które szczyci się produkcją butelki zainspirowanej sławną kompozycją dla francuskiego Violette. Winnica dla fanów sztuki nowoczesnej, gdyż korytarze ozdobione są obrazami, a wśród winogron widać olbrzymie modernistyczne rzeźby.
co zobaczyc w maipu

 

Argentyńska dolina win – Valle de Uco

W Valle de Uco spotkasz ogromne tereny wykupione przez winnych magnatów, którzy w sposób zbiorowy zakupują tereny i dzielą je na mniejsze winnice. Ta moda rozpoczełą wśród słąwnych artystów, aby upuścić wodze swojej wyobraźni i kreatywności. Jeden z najsławniejszych kucharzy patagońskich Malman, który jest znany w swoim kraju jako król najdroższego atelier kucharskiego milanesa (kotlet) za około 40000 USD ma swoją własną winnicę w sąsiedztwie przyjaciół z Valle de Uco.
Klimat Valle de Uco jest zaskakujący – na co dzień suchy i niezbyt wietrzny, zaskakuje niespotykanami opadami gradu. Nie można przewidzieć tego kapryśnego zjawiska, a wszyscy mieszkańcy Mendozy obawiają się go nie tylko dla swoich plonów, ale też dla własnych dachów i samochodów. Grad w tym regionie jest często synonimem samochodu do kasacji lub niewyprodukowanej marki wina!
Najbardziej prestiżowe cepage są chronione czarną siatką tworzącą dach nad plonami.

Wśród małych miasteczek Mendozy, nie tylko dla miłośników wina

Okolice Mendozy rospościerają się przez niesamowite skarby natury – laguny, trasy trekkingowe, źródła wód termalnych. Jak na argentyńskie warunki znajdują się one bardzo blisko głównego miasta regionu – zaledwie 3 godziny drogi! Jako że to już odrębny świat napiszę o nich w innym artykule na blogu OptionArgentina. Na zakończenie dodam miejsca bardziej popularne dla lokalnych miłośników wakacji czyli Argentyńczyków.

Jednodniowy odpoczynek w Chacras de Coria

Chacras de Coria zachwyca swoją bujną wegetacjąw odróżnieniu od  niedalekich pustyń. Charakterystyczne  opadające kończyny drzew wyścielają zielenią aleje między kolonialnymi domami. Stare palmy wokół małego dworca przeniosą każdego w inną epokę.

Wody termalne  de Cacheuta

Niedaleko Mendoza, w okolicach And znajdują się sławne źródła o nazwie Termas de Cacheuta. Temperatura wody waha się między 25 a 50 stopniami. Czym wyżej znajduje się wytrysk wód źródlanych, tym cieplejsze są jej temperatury. Wody źródlane o temperaturze dostępniejszej dla wszystkich znajdują się bliżej rzeki.

Planujesz podróż do Argentyny?

Jeśli potrzebujesz informacji na temat tras podróży po Argentynie, zapraszam Ciebie do innych artykułów na blogu, propozycji wycieczek i oczywiście do przewodnika po Argentynie. Możesz tam znaleźć wiele użytecznych informacji zebranych od lokalnych przyjaciół, znajomych i współpracujących ze mną przewodników.
Jeśli nie chcesz stracić tego źródła wiedzy o Argentynie, to koniecznie zapisz się na poniższy przygodowy newsletter lub napisz maila na optionargentina@gmail.com.

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański