Zastanawiasz się co nalezy wiedzieć przed przyjazdem do twojego wybranego kraju w Ameryce Łacińskiej, aby zrozumieć więcej podczas tych paru chwil na innym kontynencie? Jak zrozumieć mieszkających tam ludzi – ich problemy, obyczaje, zachowanie i oczywiście język? Chociaż prawda przekazywana przez innych jest zawsze trochę zniekształcona, warto zapoznać się z cudami latynoskiej kinematografii. Otwiera to trochę oczy na zupełnie inny kontekst tych samych spraw, które dotykają nas w naszym codziennym życiu w Europie. Historia Latynoameryki to podstawa do świadomej podróży i zrozumienia dlaczego pozornie proste rzeczy należy oglądać pod mikroskopijną lupą.

Przedstawię teraz Tobie listę najważniejszych, najbardziej docenionych, prawdziwych, brutalnych, kultowych i po prostu znanych filmów przez rodowitych mieszkańców Latynoameryki. Od Meksyku po Argentynę, bedziesz mógł nawiązać ciekawą rozmowę i nauczyć się jeszcze więcej o latynoskiej rzeczywistości.

Katalog latynoskich filmów

Przyznam się bez bicia, że wszystkie spisane tutaj filmy nie zostały przez mnie obejrzane. Wiekszość zdecydowanie tak! Jednak, uważam to za wspaniały pomysł móc utworzyć listę filmów do obejrzenia na cały 2019 rok. Tak, to już niedługo! Jeśli chcesz dorzucić do tego spisu film, który wydaje Ci się reprezentacyjny dla historii, kultury, miejsc lub po prostu poczucia humoru, napisz koniecznie komentarz! Chciałabym, aby ta strona stała się najbardziej obszerną encyklopedią latynoskiej sztuki filmowej! Zapraszam Ciebie do udziału w tej jakże przyjemnej grze!

Filmowe perełki z Argentyny

Argentyńscy artyści to nie są boludo! Nominowani do Oscara w kategorii filmu obcojęzycznego, zgarneli statuetkę. Przegrali też z polską Idą. KIno naprawdę wysokiej jakości. W Argentyńskiej kinematografii urzeka mnie to, że prawdziwe i bolesne zdarzenia nabierają enigmatycznego uroku. Aura zaskoczenia, nieprzewidywalności i dreszczyku pojawia się w czarnej komedii jak i argentyńskim thrillerze.

Czołowy argentyński aktor – Ricardo Darin wciela się w rolę kończącego karierę śledczego. Film niewątpliwie dla miłośników filmów, gdzie należy rozwikłać skomplikowaną zagadkę natury ludzkiej. Ten film zgarnął Oscara, a czy zgarnie Twoje serce?

El Clan

Historia porteńskiej rodziny (z Buenos Aires) z specyficznym stylem życia, ukrywanym przed najbliższymi przyjaciółmi, dalszą rodziną i sąsiadami. Z pozoru idealne życie ukrywa ciemne interesy. Film oparty na autentycznych faktach! Na tyle autentycznych, że aż do tej pory pory popularne jest wśród porteńskich rodzin zapisywanie swoich najbliższych w postaci imienia i nazwiska. Słowa: mama, tata, brat, siostra mogą przynieść wiele problemów! Więcej nie zdradzę, aby zostawić miejsce na drganie serca.

Dzikie historie - Relatos Salvajes

Masz niezwykłe poczucie humoru, ale czujesz się niezrozumiony przez świat w swoim zamiłowaniu do ciemnych, gorzkich lub ekscentrycznych żartów? Uwielbiasz komiedie, ale uciekasz od polskich i amerykańskich pseudo-kultowych filmów z tej kategorii. Mam dla Ciebie rozwiązanie . Przedstawiam Ci Relatos Salvajes, bo to zestawienie scenek autentycznych i bez limitów. Jednak zawsze pozostających w dobrym smaku humoru niewulgarnego. Dodam, że to moja ulubiona komedia na arenie międzynarodowej!

Ciąg dalszy argentyńskiej kinematografii:

Te filmy zna każdy Kolumbijczyk

Za pewne szukasz przemocy, guerilla, Pablo Escobar i kokainy w kolumbijskich filmach. Mam tylko nadzieję , że Pablo Escobar i jego serial na Netflixie nie przesłonił głębszej wizji problemu w Kolumbii. Poznaj wzruszające i niektóre boleśnie okazujące prawdę filmy jak miejsce urodzenia wpływa na Twoje wybory i możliwości. 

Maria łaski pełna

Wzruszające. Tego filmu nie może zabraknąć przedv Twoim wyjazdem do Ameryki Południowej. Prawda, że przestępstwo widziane teraz w CNN nabiera zupełnie innego wymiaru? 

Strategia ślimaka - La estrategia del Caracol

Przenieśmy się do Kolumbii z lat 70. Każdy Kolumbijczyk wspomina z uśmiechem tę kultową czarną komedię o życiu w Bogocie i mieszkaniowych perypetii.

Filmy warte obejrzenia prosto z Kolumbii

Filmy prosto z Meksyku

Podobno istnieje pewna meksykańska trylogia, która dokładnie przedstawia działanie meksykańskiego systemu. Widziałam nawet dwa pierwsze filmy podróżując po Meksyku i próbując zrozumieć tę dziwną, fałszywą miłość, którą łączy Meksyk ze Stanami Zjednoczonymi. Dzisiaj skupimy się jednak na innych filmach, które także zasługują na miano ważnych i niezastąpionych. 

Zapomnieni - Los Olvidados

Film o brutalnym życiu dzieci jednej z biedniejszych dzielnic stolicy Meksyko – Distrito Federal. Wielu Meksykanom nie podobała się historia, która wyszła na jaw i pokazała tę smutniejszą prawdę o meksykańskiej metropolii. 

Miejsce bez limitów - El lugar sin limites

Historia Manueli i jej córki, które prowadzą dom towarzyski w małym miasteczku. Głowna postać transwestyty porusza tematy seksualności, natury ludzkiej i kontaktów.

Inne meksykańskie filmy warte obejrzenia:

Boliwia i jej najbardziej znany film

Dział do rozwinięcia! Boliwia to kraj, który najbardziej zachwyca podróżników swoim mocnym zachowaniem podstawowych wartości i upodobań autoktonnej ludności. Przedstawię Ci teraz film, które ma najwyższy wskaźnik sukcesu jako film prosto z Boliwii. Chociaż wygląd głównych aktorów odbiega od typowych rysów twarzy Boliwijczyków, możesz zaobserwować typowe małe, boliwijskie miasteczko i funkcjonowanie głownych aspektów organizacyjnych.

Dzień, w którym umarła cisza - El dia que murio el silencio

Poznaj film, który opowiada historię małe miasteczka, mrocznych sekretów i wpływu na zmiany w ludności po otworzeniu lokalnego radia. Nie zabraknie też tutaj elementów latynoskiej miłości i wpływu macho.

Z peruwiańskiej biblioteki filmowej

Peru może się pochwalić się filmami bardziej nowoczesnymi i znanymi z europejskich festiwali filmowych. Na pewno w tle scenografii rozpoznasz charakterystyczne widoki peruwiańskiego otoczenia.

Pod prąd - Contracorriente

Film bardzo znany poza granicami Peru i pokazywana często jako przykłąd tematyki gay friedly. Stylistyka filmu i tematyka pokazuje problemy w rozwoju homoseksualnej miłości w kulturze macho. W tle charakterystyczne miejsca peruwiańskich plaż z charakterystyczną bryzą. Zgarnął statuetkę filmów przyjaznych dla LGBT.

Gorzkie mleko - La teta asustada

Trochę historii z czasów peruwiańskiej dyktadury i wpływu na kobiecą naturę ofiar. Przy śpiewie piosenek w języku quechua, nasza bohaterka poznaje bolesne przezycia swojej matki. Pierwszy peruwiański film nominowany do Oscara na pewno da Ci wiele do myślenia! 

Chile

Chile może pochwalić się naprawdę obszernym spisem ciekawych filmów. Na pewno znajdziesz tutaj wiele źródeł wiedzy o chilijskiej dyktadurze Pinocheta. Do oglądania przed podróżą do Chile, aby zrozumieć dlaczego ten kraj tak bardzo różni się od swoich latynoskich sąsiadów.  Koniecznie pozostaw swój komentarz!

Urugwaj - Whisky

Paragwaj - Siete Cajas

Kuba - jakie filmy obejrzeć?

Filmy prosto z Wenezueli

Jak zrozumieć hiszpański w latynoamerykańskich filmach?

Ogladanie oryginalnych filmów to naprawdę świetna metoda nauki! Nie zrażaj się, gdy nie rozumiesz ani jednego słowa w argentyńskim filmie, a ekwadorska wersja hszpańskiego dała Ci poczucie byciem ekspertem. Różne słownictwo, bogactwo akcentów i oczywiście przyzwyczajenie się do tych wszystkich wersji to nie lada wyzwanie! Trening czyni mistrza, a ja mogę zaprosić Ciebie do wielu źródeł wiedzy, które pomogą Ci w odkrywaniu tego bogatego świata. Oczywiście do poznania większej ilości słów języka hiszpańskiego z różnych krajów Ameryki Łacińskiej, zapraszam Ciebie na mój podcast Latynosi mówią. W każdym odcinku zapraszam na naukę danego tematu słownictwa z wyszczególnieniem różnic między znanymi przeze mnie krajami. Od Argentyny, po Ekwador i Kolumbię oprowadzam Ciebie po sekretach hiszpańskiego-latynoskiego.  Nie zapomnij zapisać się na newsletter o hiszpańskim, w którym opowiadam o nowych odcinkach podcastu, wpisach na blogu związanych z nauką języka hiszpańskiego i oczywiście nowościach dotyczących cyklicznych wydań naszego kursu online dla podróżników.


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański