La Boca to jedna z najstarszych dzielnic Buenos Aires położona na terenie pierwszego portu miasta. Obecnie największymi atrakcjami tego miejsca są tak zwane : ulica Caminito, stadion piłkarski Boca Junior i specyficzne istalacje mieszkalne. 

Trochę historii Buenos Aires

Historia dzielnicy La Boca zaczyna się z przyjazdem don Pedro de Mendoza w 1536, który jako pierwszy postanowił wybudować pierwszą konstrukcję w tej podmokłej i trudnej do ojarzmienia okolicy. Po kilku latach zaniedbania powstałych instalacji pojawił się don Juan de Garay, który założył tam miasto po raz drugi w 1580. W końcu powstał tutaj port. W połowie XIX wieku zwiększył się ruch w porcie, przypływało więcej statków towarowych i imigrantów z Europy i Północnej Afryki. Imigranci upodobali sobie to miejsce ze względu na bliskość portu, czyli miejsca pracy i niskich kosztów życia. Zaczęli budować prowizoryczne domki z blachy i drewna , które malowali dzięki chojności właścicieli portów. Prosili o resztki farb, które zostawały po skończonych pracach w porcie i dzięki temu jego okolice mają tak wiele barw. Jednak nie tylko była to dzielnica robotników. Wkrótce przyjechali też artyści, poeci, malarze, muzycy co widać aż do dzisiaj po licznych dekoracjach miejsc kulturalnych. Dzielnica ta miała niezwykłą siłę demokratyczno-artystyczną, gdzie mieszkańcy współpracowali ze sobą rozwijając miejsca kultu i rozrywki. 

wycieczka po argentynie dla milosnikow tanga

Najważniejszy artysta kolorowej dzielnicy Buenos Aires

Jednak najważniejszym artystą dzielnicy był Benito Quinquela Martín, który zadbał o rozwój estetyczny Caminito i motywował mieszkańców do ciągłej walki o piękno prostej i robotniczej dzielnicy. W Caminito możemy spotkać muzeum Benito Quinquela Martín i liczne butiki z rękodziełem argentyńskim. Tożsamość dzielnicy wiąże się z 3 najważniejszymi aspektami : piłką nożną, tangiem i sztuką. Najstarszy piłkarski klub znajduje się właśnie tutaj, gdzie bieda pomieszana z pasją często wyszkoliła najlepszych argentyńskich piłkarzy.

kolorowa dzielnica buenos aires

Najważniejsze adresy w La Boca w Buenos Aires

Bombonera: boisko piłkarskie legendarnej drużyny La Boca, gdzie zaczynali wszyscy sławni piłkarze reprezentacji Argentyny, w tym sławny Diego Maradona. Wejściówki na stadion są sprzedawane od 10h do 19h każdego dnia. (Adres: Brandsen, 805).
www.museoboquense.com

Fundación PROA: muzeum sztuki współczesnej i fundacja (11-19h) (Adres: Av Don Pedro de Mendoza, 1929).
www.proa.org 

La Perla: Restauracja znajdująca się na samym początku Caminito, która należy obecnie do prestiżowej listy Cafe Notables miasta Buenos Aires.

Museo de bellas artes de La Boca (Benito Quinquela): Muzeum głównego artyysty La Boca. Obecnie znajdują się tutaj dzieła Benito reprezentujące historię dzielnicy. Otwarte od wtorku do piatku (10-18h) i w weekendy (11-19h). (Adres: Av Don Pedro de Mendoza, 1835).

Jak dojechać do dzielnicy La Boca z centrum Buenos Aires?

Z la Avenida Paseo Colón (dzielnica Monserrat i San Telmo): autobus miejski lub tak zwany “bondi” 33 lub 64 

Z ulicy Bolívar (ta sama dzielnica): autobus  29


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański