Dzisiaj opowiem Tobie o Peninsula Valdes, jej ogromnych terenach i niesamowitych możliwościach obserwacji morskich zwierząt. Po pierwsze musisz być przygotowany na naprawdę duże dystanse, gdyż Peninsula Valdes to już część Patagonii, gdzie rozpościerają się stepy – nadmorskie stepy. Po drugie musisz wiedzieć, że możesz spotkać tam takie zwierzęta jak: lwy morskie (lobos marinos), słonie morskie (elefantes marinos), pingwiny, wieloryby, orki (to nie jest takie proste!), strusie (choike), owce, guanaco, a nawet flamingi. Po trzecie, każde wodne zwierze ma zaznaczone daty w swoim kalendarzu, kiedy należy pojawić się na horyzoncie człowieka. Mogę tylko Ci podpowiedzieć, że najlepsze miesiące na główne gwiazdy czyli orkę i wieloryby to okres letni w Argentynie (od września do marca). Zapraszam Cię w świat niesamowitych patagońskich przygód!

Gdy strusie zamieszkują opuszczone nadmorskie miasteczko

W Bahia Bustamante możesz odkryć niesamowity świat! To świat miasteczka-widma, które tak naprawdę do niedawna były zupełnie opuszczone przez swoich mieszkańców. Wioska została stworzona sztucznie przez swojego Pana Soriani dzięki zagubionym migrantom lub uciekinierom z argentyńskich więzień.

Ta siłą robocza była niezwykle użyteczna przy produkcji alg i łowienia białego łososia. Chociaż mieszkańcy miasteczka mieli swoje przywileje jak 1 litr wina dziennie po dniu ciężkiej pracy, to byli oddaleni od cywilizacji. Pamiętaj, że argentyńskie odległości to czasami 300 km ( w niektórych miejscach może dochodzić do 600km) bez absolutnie niczego po drodze: bez stacji benzynowej, przydrożnej restauracji lub wiejskiego gospodarstwa. Czasami przez długie godziny widzisz tylko puste tereny. To oddalenie od wszelakich możliwości stworzyło specjalną “onda” w nadmorskiej wiosce.

Pingwiny magelańskie w Argentynie

Pingwiny zamieszkujące Peninsula Valdes to biało-czarne 40 centymetrowe okazy. Najbardziej upodobały sobie Punta Tombo, która dzisiaj jest turystycznym miejscem eskapad do obserwacji życia pingwinów. Oczywiście jeśli nie lubisz być jednym z tysiąca na Peninsula Valdes Punta Tombo możesz zamienić na tysiące innych miejsc. Wybrać się na Punta Delgada, San Lorenzo, Cabo dos vientos lub na prywatne tereny należące obecnie do prywatnych lodge jak El Pedral lub El Faro, gdzie pingwiny rozkoszują się wolnością i ogromnym terenem.

Słonie morskie na Peninsula Valdes

Czy wiesz, że na Peninsula Valdes doskonale zdasz sobie sprawę jak wyglada dokładnie lew morski, a jak słoń morski? Na żywo jest to naprawdę niesamowite wydarzenie, które pozwoli Twojemu sercu zabić trochę mocniej.

Już wcześniej wspominałam o pewnym prywatnym terenie, gdzie obecnie znajduje się hotel i dostęp do naturalnego klifu u podnóż, którego odpoczywają słonie morskie. El Faro to miejsce strategiczne, gdyż oddalone on najbliższego miasteczka o 100 kilometrów (pomiędzy nie ma absolutnie nic  oprócz Salinas i rospościerającego się stepu) i panuje tam absolutna cisza. Słonie morskie upodobały sobie to spokojne wybrzeże, gdyż jest to miejsce strzeżone przed inwazją turystyczną co zapewnia im bezstresowe funkcjonowanie. Czy wiesz, że pingwiny, słonie i lwy morskie nie lubią ingerencji na ich terenach? Wiele razy zdarzyło się na Peninsula Valdes, że zwierzęta nie powracały do swoich zwyczajnych wielotnich schronisk z powodu ludzkiego zbyt intensywnego towarzystwa. Musisz wiedzieć, że wszystkie te zwięrzeta mają bardzo regularny cykl dotyczący prokreacji, wychowania małych, przygotowania ciała do zimy, a nawet zmiany opierzenia!

Organizacja podróży po Peninsula Valdes

Gdy podróżujesz po Peninsula Valdes musisz być przygotowanym na pokonywanie bardzo dużych odległości od 200 do 400 km. na dzień. Najlepszym wyjściem dla Ciebie będzie wynajęcie własnego samochodu lub zaprzyjaźnienie się z przewodnikami, którzy doskonale znają cykle życia zwierząt i dzięki nim możesz naprawdę wiele nauczyć się o ich zwyczajach, organizacji życia i zachowaniach. Pamiętaj, że do tego będzie niezwykle przydatny hiszpański w argentyńskiej odmianie!

Gdzie spać na Peninsula Valdes?

Jeśli chodzi o miejsca noclegów, to chociaż mogłoby się wydawać, że masz tysiące możliwości na tak ogromnym terenie, Twój wybór będzie bardzo ograniczony. Masz do dyspozycji tylko 3 miasta strategiczne: Trelew, Puerto Madryn i Puerto Piramides. Trelew to miasto wybrzeża, gdzie znajduje się lotnisko i widać też tę specyficzną “onda” latynoamerykańskich miast przeznaczonych do wydobywania ropy naftowej. W Trelew polecam Ci się zatrzymać u Janiny, gdyż kuchnia którą serwuje jest naprawdę wyśmienita! Puerto Madryn to punkt strategiczny do wejścia na Peninsulę, a Puerto Piramides to mała miejscowość z dostępem do plaży i dwóch spotów do snorkelingu z lwami morskimi. Mam nadzieję, że dzięki moim linkom wybierzesz prościej punkty strategiczne do spania. Polecam Ci tylko miejsca, w których spałam lub które osobiście poznałam! Jeśli nie lubisz organizować podróży to zapraszam na moją główną stronę Option Argentina, gdzie pomogę Ci zorganizować Twój trip marzeń lub zaoferuję wycieczkę idealną.

Strusie, owce i guanaco biegające między Twoim wynajętym samochodem

Podczas przemierzania patagońskich stepów natkniesz się na dziesiątki biegających strusiów choike, szybkobiegających owiec i zwinnych guanaco. Być może będziesz miał szczęście natknąć się na flamingi, maras i pancerniki lub skaczące w wodach oceanu wieloryby, orki i delfiny. Które zwierzę najbardziej Ciebie intryguje?

 


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański