Salta i Jujuy to zdecydowanie najdziksze i najbardziej autentyczne regiony Argentyny. Żyje się tutaj pięknie między miejscami naznaczonymi historią Inków, połączeniem wysokości And i autoktonną ludnością. Chociaż Argentynę często porównuje do Europy ze względu na wielkość i zróżnicowanie, to właśnie Salta przybliża się swoim stylem bardziej do Boliwii, Peru i Ekwadoru niż reszty swojego kraju. Europejskie Buenos Aires tętni swoim nocnym życiem, Patagonia uporządkowanym turystycznym “flow”, Misiones dzikością tropików i dżungli, a Salta swoją naturalnością, lamami, kolorowymi szczytami i “indiańskimi” (kto zaproponuje mi lepsze słowo na okreslenie “indiańskiej” piekności zapraszam na kawę w Warszawie lub Bariloche 😉 rysami twarzy.

Miejsca obowiązkowe dla każdego turysty w Argentynie

W regione pólnocnym Argentyny istnieją 4 miejsca odwiedzane przez turystów z całego świata. Jako że region Salta i Jujuy jest przeogromny (na niektóre podróże musisz przeznaczyć cały dzień z pobudką o 7) podróżnicy skupiają się głownie na 4 atrakcjach; stolica win, światowe dziedzictwo UNESCO, kolorowe pejzaże górskie i największa solnia na wysokości 4000 m. npm. Oto one:

Tam, gdzie płyną wina: Cafayate

wina z calafate

Jedziemy do Cafayate (najbardziej turystycznego miasta regionu Salty) drogą 68, która jest częścią Quebrada de Calafate (nazywana również Quebrada de las Conchas) . Jest to stolica win w północnej Argentynie i droga RN 68 przepełniona malowniczymi Quebradami (wywietrzeniami skalnymi na długości całej drogi) zwanymi Quebrada de Cafayate (quebrada de las conchas). Zatrzymuj się przy każdym możliwym punkcie widokowym na głównej trasie: Garganta del Diablo, El Anfiteatro, El Sapo, El Fraile, El Obelisco i Los Castillos.

Przy głównej Quebrada należy zostawić samochód i podjechać specjalnym turystycznym autobusem przypominającym chicken bus (zakaz wstępu dla samochodów osobowych). Wstęp kosztuje 20$. Przejedziemy trasę 320 km na trasie Salta – Cafayate-Salta (RN 68).

Kolory w swojej naturalnej odsłonie czyli widoki w Purmamarca

Jeśli lubisz zatopić się w sile gór i zapatrzyc się w naturalne piękno nie możesz ominąć Cerro de los Siete Colores ( Góra 7 kolorów). Chociaż to miejsce jest na liście wszystkich w drodze do Humuhuaca do tej pory czuć w niej naturalność i prostotę. Jeśli zatrzymasz się w mieście polecam Ci  odwiedzenie kośćioła Iglesia de Santa Rosa de Lima ze względu na elementy sztuki Cuzceña (Cusco).

Najważniejszy punkt wymiany produktów w świecie Inków – Humahuaca

co zwiedzic w argentynie

Humahuaca to dzisiaj pustkowie, gdzie wiatr syczy między górskimi skałami. Kiedyś było to centrum zakupów i spotkań między wędrującymi Inkami. Inkowie wybierając swoje strategiczne miejsca wybierali miejsca o niesamowitymym walorze wizualnym co dokładnie odpowiada opisowi Machi Picchu i Humahuaca. Obecnie miasteczko charakteryzuje się szerokimi ulicami i typowymi domami z gliny. Czy wiesz, że typowa ludność quechua zamieszkuje to miejsce od 8.000 lat?

Białe horyzonty w Salinas Grandes

Uwaga na wysokości (4000 m. n.p.m.)! Białe horyzonty, solne powietrze i w oddali szczyty górskie możesz podziwiać w oddalonych o 2-3 godz. Salinas Grandes.  Dojedziesz do niej drogą RN 52 prowadzącą z Purmamarca do Salinas Grandes (153 km). Po drodze możesz zatrzymać się przy dwóch punktach widokowych i zakupić regionalne pamiątki. Nie zapominaj o wyszukiwaniu powolnie przechadzających się lam. Jeśli planujesz powrót do Salty to skorzystaj z najszybszej drogi : trasa do Purmamarca RN 52, następnie przejazd do Salta RN 9.

Miejsca nieszablonowe dla podróżników w Jujuy

Tam gdzie docierają mieszkańcy i lokalni pasjonaci natury, możesz dotrzeć także Ty. Co prawda wymaga to od Ciebie wiecej wysiłku. Nie wszystko będzie perfekcyjnie oznaczone i będą to miejsca dużo spokojniejsze bez turystycznego blichtru. Jakie to piekne przeżycie zatopić się w ciszy And i poznać ukryte zakątki Argentyny.

Gorące źródła w Salta

 

Wody termalne Termas de Reyes z punktem widokowym i basenami wód termalnych to miejsce położone między Salta capital i Purmamarca. Jeśli wypożyczasz samochód skręć na lewo w okolicach Yala. Do wyboru masz  termy prywatne w hotelu i jak i publiczne.

Pochłaniaj widoki kaktusów w drodze do Cachi

Po drodze masz okazje zakochać się w pieknie parku narodowo-krajobrazowego – Parque Nacional Los Cardones. W drodze z Salta capital, aż do Cachi masz okazję po obu stronach drogi obserwować tereny parku. Droga jest żwirowa, więc konieczne jest zarezerwowanie całego dnia (150 km zajmie Ci około 3 godz.). Jako jeden z niewielu parków oferuje darmowy wstęp.Park zawiera tereny dawnych dróg Inków i najpiękniejszą dolinę Valle Encantado.

Nazwa parku pochodzi od nazwy kaktusów, którym groziło wyginięcie ze względu na drewno używane do wyrobu mebli. Obecnie rzemieślnicy tworzą dekoracje z drewna zbieranego przez pracowników parku. Ta odmiana kaktusów rośnie od 1 do 5 cm rocznie i po 50 lat zaczyna zakwitać charakterystyczny biały kwiat, la pascana. Igły kaktusów mierzące około 30 cm często są używane jako druty do dziergania wełny lamy.

Czas na wędkę z połączeniem sportów ekstremalnych?

Coronel Moldes – miasteczko znajdujące się niedaleko Dique Cabra Corral w drodze z Salta capital, aż do Cafayate. Możesz łowić ryby lub uprawiać sporty ekstremalne (bungee, rafting) na rzece Juramento.

Bliżej ludności autoktonnej

Zbocz zupełnie ze szlaku i rozkoszuj się terenami nieodkrytymi, gdzie tylko lokalna ludność wspina się na szczyt. Podziwiaj po drodze dziewicze krajobrazy i spotkaj otoczenie prawdziwie autoktonnych mieszkańcow. Jeśli poznasz stolicę win Cafayate zaskoczy Cię spokój tego bliskiego miejsca, ale tak różnego z perspektywy “onda”. Posłuchaj co to “onda”, bo na pewno ten zwrot przyda sie podczas Twoich lokalnych podróży. Szczyt, na który należy wejść nazywa się Cerro Peñas Blancas.

Dla fanów rowerów i górskich zjazdów

Do pokonania tej trasy nie musisz byc profesjonalnym sportowcem, wystarczy, że lubisz zjeżdżać spokojnie rowerem z wyżyn. Polecam wypożyczenie roweru w Salta na cały dzień i dojechanie autobusem do miasteczka Alemania. Następnie znajdują się tam wspaniałe drogi do pokonania rowerem.

Argentyna dla “backpackers”, którzy planują podróż autobusem

Jeśli jesteś backpacker lub po hiszpańsku mochillero przedstawiam Ci rozpiskę zrobioną przez mojego przyjaciela, która szczegółówo przedstawia cenę autobusów (uwaga, ceny z września 2017!) i czas potrzebny do podróży. Nie zapominaj, że znajomość hiszpańskiego znacznie Ci ułatwi podróże bardziej skomplikowane niż all inclusive 😉


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański