Argentyna dla wielu kojarzy sie z Patagonią, Buenos Aires i tangiem. O dziwo, Argentyna to wiele więcej, bo kraj o tak dużym obszarze ma wszystkie strefy klimatyczne jakie możemy sobie wymarzyć. Na północy mamy klimat tropikalny, gdzie najczęściej odwiedzany wodospad Ameryki Południowej Cataratas de Iguazu rozbija tafle wody z przeogromnym hukiem i otwiera drzwi do Amazonii. Na południu, dla kontrastu, możesz podziwiać lodowce, pływać między skałami lodu w przejżystych jeziorach i obserwować różowe flamingy mieszkające na przeciwko zimnych stepów Patagonii. Niedaleko lodowców wpisanych również na listę światowego dziedzictwa UNESCO bedziesz znajdował się na “końcu świata” -Uschuia czyli najbliżej położonego terytorium na południu naszej planety, gdzie dzieli Cię już dystans statkiem do wybrzeż Antarktydy. Jest mroczno, jest zimno, jakby to był inny świat. Przeraża swoją australnością i ogromem, który czuć dotykając ziemię i oddychając krótkim słonecznym dniem. Zaskoczony? To jeszcze nie koniec. Po środku kraju znajdziesz oazę spokoju dla mieszkańcow Atlantyku: wielorybów, ork, pingwinów cesarskich i lwów morskich. Zamieszkują tam spokojnie, bez nadmiaru uwagi, w okolicach Peninsula Valdes swoje “zdobyte” tereny. Wydaje się, że pigwiny i lwy morskie zupełnie zdominowały swoją liczbą mieszkańcow wybrzeża. Przebywają tam, gdy tylko Matka Ziemia pozwala im na to wytwarzając cieplejsze wody dla młodego potomstwa. Z jednej strony tak bujna zyciem Argentyna, z drugiej zachwyca ciszą i pustynią. Mendoza dla Argentyńczyków to stolica win, ale także oaza, czyli wysepka życia w otoczeniu terenów “pustynnych”, gdzie dobór wody jest rzadkością. Wokół rozciągają się Andy, stepy, góry, doliny i niezwykłe widoki. Ogrom Argentyny powie Ci wiele o jej różnorodności i pięknie natury. Teraz zabieram Cię w podróż po moich ulubionych miejscach Argentyny. Zobacz co warto zwiedzić w Argentynie.

Gdzie zjeść w Buenos Aires?

Zaczniemy od Buenos Aires, bo to przecież gastronomiczna stolica kraju i miejsce, które przedstawia historię emigracji europejskiej i arabskiej. Ponad 50% imigrantów na terenie Buenos Aires stanowili Włosi, następnie Hiszpanie, Żydzi i Arabowie. Zadziwiająca jest kosmopolityczna twarz Buenos Aires, gdzie króluje włoska kuchnia między żydowskimi restauracjami kosher. W Buenos Aires możesz spotkać restauracje z najlepszym jedzeniem z wielu zakątków świata, jednak to asado (grilowane mięsa) i włoskie pizzy, makarony i ravioli będą rządzić w porteńskich (tak nazywają się mieszkańcy Buenos Aires po hiszpańsku “Portenos”) podniebieniach. Jeśli chcesz poczuć się tak jak i oni koniecznie zjedz pizzę w La Guitarrita (niedaleko centrum i Teatro Colon) lub poznaj szał pizzy na ulicy Corrientes, gdzie między kolorowymi neonami będziesz mógl wybierać między muzarella, faina lub napolitana. Pizza to przekąska dla każdego stylu: od pośpiesznego i stojącego, gdzie łatwiej nawiązują się rozmowy, do kameralnego, a nawet romantycznego.

Gdzie odpocząć przy kawie w stolicy Argentyny?

Nie zapominaj o tradycjonalnyc barach, aby wypić kawkę, zjeść alfajora i poobserwować wolno płynący czas. Wystrój miejsca zachwyci Cię swoją historią, pasją i wystrojem – od kibiców sportów, którzy dekorują swoje bary autografami, czarno-białymi zdjęciami i dekoracjami ulubionych sportowców, do dawnych zdjęć architektury Buenos Aires, gdy było to jeszcze miałe miasteczko.

Gdzie wypić popołudniową mate?

Na deser nie zapomnij skoczyć na ceremonię matę, którą pije się w otoczeniu najbliższych z kajmakowym ciastkiem w ręku. Przejdź się do Parku Centenario w Caballito, gdzie poczujesz atmosfere tłumów relaksujących się i towarzysko rozmawiających przed zachodem słóńca.

deser w argentynie

Powiew Amazonii w Argentynie czyli najpiękniejsza granica w Ameryce Południowej znajduje się w Puerto Iguazu

GRANICA ARGENTYNA BRAZYLIA

Misiones to region Argentyny, najbardziej tropikalny, wilgotny, gorątszy od wszystkich inych ze względu na bliskość Amazonii, Brazylii i Paragwaju. To tutaj trzy kraje spotykają się, aby połączyć przy wodospadach Iguazu wpisanych na listę UNESCO. Trzeba potwierdzić, że to najbardziej malownicza granica na terenie Ameryki Południowej. Tymbardziej, że granice w Latynoameryce mają dziwną i nieprzyjemną energię, chociaż nie mogę znaleźć na to żadnego logicznego wytłumaczenia. Tak więc cieszmy się tą potrójną granicą, gdzie możesz obserwować cud natury jakim jest wodospad Iguazu ze strony brazylijskiej i argentyńskiej oraz wyskoczyć na nieopodatkowane zakupy po stronie paragwajskiej.

Życie Inków na przestrzeni wieków i święte miejsca wymiany produktów w Wielkim Peru

Ameryka Południowa to mekka Inków. Mimo iż, juz nie możemy cieszyć się ich obecnością, legenda Inków w Ameryce Południowej jest niezwykle żywa. Czujesz bliskość Inków w świętych miejscach i dawnych koloniach (miejscach stałego osadzenia), aż po dzisiaj. Przez całą Amerykę Południową wzdłuż And biegnie sekretna droga Inków, przez którą były przenoszone sekretne wiadomości i towary. Tajemnicza droga Inków została w większości odkryta i w niektórych rejonach możemy poczuć się jak Inkowie przemierzający szlaki. Oczywiścia droga Inków to wąskie, górzyste ścieżki, w niektórych momentach wyłożone kamieniami łączące najważniejsze miejsca strategiczne.

Jednym z najważniejszych miejsc do wymiany produktów było jedno z końcowych miejsc znajdujących się na scieżce Inków na terenie Dawnego Peru, czyli obecnie Argentyny to Quebrada de Humuhuaca. Wyobraź sobie gwar, wymiany towarów, zakupy, woze, Inkowie w tym świętym miejscu Inków.

Czy lodowce w Argentynie mają historię miłości w tle?

Lodowce w części Patagonii Australnej to zjawisko piękna i czystości między górskimi szczytami And. Chociaz lodowce znajdują się na terenie Parku Narodowego lodowców, gdzie jest ich wiele, rządy sprawują jedynie 3 lodowce ze względu na dostępność. Największa gwiazda czyli Perito Moreno zachwyca kolorami i świetnymi punktami widokowymi. Jeśli będziesz w tej części Patagonii na pewno zauważysz tłumy kierujące się w kierunku lodowca, ale może nie zauważysz pewnego tajemniczego owocu, od którego pochodzi nazwa miasta El Calafate.

Nazwa miasta jak i owocu pochodzi od imienia zaczarowanej córki wodza plemienia “Aonikenk”. Historia przedstawia niewierność interesów i kłopotów miłosnych jakie powodują nieposłuszne dzieci rządzących. Za miłość do nieodpowiedniego mężczyzny, wodza znienawidzonego plemienia “Selknam”, córka wodza została przemieniona w krzew owocowy na prośbę własnego ojca. Jej ukochany mógł przywróćić ja do życia próbując owocu zerwanego z krzewu, który wyrosnął w miejscu ich sekretnych spotkań. Niestety nie wiedział, że wszechobecne krzaki owocu Calafate to zaklęta ukochana. Mimo, iż Calafate kusiła go słodkością swoich owoców, nigdy ich nie spróbował i w ten sposób nie mógł jej przywrócić do swiata żywych. Calafate (imię dziewczyny i owocu) to symbol dzisiaj zakazu i nieustannej walki do życia.

Więcej propozycji wycieczek w moim katalogu.

Pamiętnik z podróży po Argentynie

Każda podróż jest niezwykła, jeśli staramy się otworzyć serce i poczuć prawdziwą energię miejsca. Ja do tego dokładam prowadzenie dziennika podróży, który jest indywidualnym przewodnikiem po Argentynie dla każdego z nas. Chcesz zobaczyć jak wygląda mój dziennik podróży po Argentynie? Przygotowałam ebook z wybranymi stronami przewodnika po Argentynie. Nie tylko są tam wskazówki i praktyczne informacje, ale także miejsce dla osobistych notatek  i wspomnień.

Ściągnij fragmenty pamiętnika klikając na książkę i powiedz mi czy Ci się podobał 😉 LINK

 

Jesli chcesz być na bieżąco z informacjami o Argentynie, Ameryce Południowej i hiszpańskim to zapisz się do przypominacza. Wyślę Ci wiadomośc, gdy coś nowego pojawi się na moim blogu. Nie wysyłam SPAMU, bo sama go nie toleruję.

 


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.