1 dzień Mendoza

Popołudniowy przelot do Mendozy. Wieczorny zwiedzanie miasta Mendoza i przejazd do miejscowości Maipú.

 

Region Cuyo

To właśnie w tym regionie znajduje się najwyższy szczyt obu Ameryk, czyli Cerro Aconcagua. U podnóża majestatycznych Andów rozciągają się natomiast obszerne winnice prowincji Mendoza oraz San Juan, które bez wątpienia stanowią największą atrakcję turystyczną tego regionu. Poza tym tutejsze miasta są najstarszymi w Argentynie, jednak większość zabytków ucierpiała z powodu trzęsień ziemi. Mimo tego, miejsca te mają swój klimat i unikatową atmosferę, która przyciąga turystów w te tereny. Region Cuyo słynie także z możliwości uprawiania turystyki kwalifikowanej. Rwące potoki i rzeki oraz górskie szlaki przyciągają miłośników raftingu, wspinaczki, jazdy konnej, górskich wędrówek itd.

Do największych producentów wina i produktów winiarskich, wśród krajów Ameryki Południowej, zalicza się Argentynę (głównie prowincje Mendoza i La Rioja) oraz Chile (dolina Elqui). Leżąca u podnóża Andów Mendoza jest uznawana za stolicę wina. Kolonialne miasto znacznie różni się od wielkiej metropolii Buenos Aires. Spokojna i miła atmosfera jest odczuwalna, nie tylko w winnicach, ale także w centrum miasta. Uroczy klimat Mendozy wyczuwalny jest już od głównego parku miasta, Plaza Independencia, gdzie wśród wysokich drzew kołysanych przez górski wiatr, przechodzą uśmiechnięci, wyluzowani ludzie. Przy placu znajdują się także najważniejsze budynki miasta m.in.: budynek Legislatury Provincial oraz Teatro de la Independencia. Natomiast w sąsiednich uliczkach od czwartku do niedzieli ma miejsce kiermasz rzemiosła artystycznego. Ważny miejscem jest także Parque San Martín, w centrum którego mieści się wzgórze Cerro de la Gloria z pomnikiem bohatera narodowego, którego imię nosi ten park. Poza tym znajduje się tu zoo, posiadające 700 gatunków zwierząt, uniwersytet oraz obiekty sportowo-rekreacyjne jak np. stadion piłkarski, czy sztuczne jezioro z klubem jachtowym. Na obrzeżach parku mieści się amfiteatr, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne, w tym Święto Winobrania, czyli Festival de la Vendimia.

 

2 dzień Maipú

 

Maipú jest znane z niezliczonej ilości winnic. Muzeum Wina w Maipú, jedna z perełek tego miasteczka, znajduje się w willi zbudowanej na początku XX wieku w Maipú. W tym miejscu można poznać historię początków prowincjonalnego przemysłu winiarskiego. Wizyta pozwala obserwować pierwsze butelki z etykietami, pierwsze starodawne maszyny i narzędzia stosowane do wytwarzania wina. Podczas zwiedzania każdy turysta może poczuć na nowo chwile, gdy narodził się pomysł obrócenia Mendozy w prowincję winiarską.

 

Winnice w Maipú: Winnica Rural, Casa Vigil, Lagarde.

 

Bodega Rural – na terenie posiadłości znajduje się Muzeum Wina, która posiada niezwykle prestiżową kolekcję, unikalną w Ameryce Łacińskiej i jednej z najważniejszych tego typu na świecie, jest wynikiem prac podjętych przez dr Rodolfo Reinę Rutini – wnuka Don Felipe – który od lat poświęcił się zebrać wszystkie narzędzia, narzędzia i instrumenty związane z lokalną winiarnią, które były nieużywane lub zapomniane. W tym miejscu można poczuć ducha dawnej epoki, kiedy zaczął rozwijać się przemysł winiarski! Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9h00 do 17h30. Ostatnie wejście o godzinie 16h00. Adres: Monte Caseros 2625, M5522 Coquimbito, Mendoza. Należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. 

 

Casa Vigil – bodega utworzona przez Alejandro Vigil, zwanego Messi wśród win, na farmie działa restauracja inspirowana Boską komedią, która w 2017 roku została uwzględniona w prestiżowym francuskim przewodniku Michelin. Poprzednia nazwa Casa El Enemigo. Restauracja otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 9h30 do 12h30, a od środy również w godzinach popołudniowych. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Restauracja stawia na zrównoważony rozwój i 90% dań oferowanych w restauracji pochodzi od lokalnych producentów żywności. 

Adres: Videla Aranda 7008, M5519 Maipú, Mendoza.

 

Bodega Lagarde jest otwarta od poniedziałku w godzinach 9h30 i 12h30, a później 15h30 do wieczora. W soboty 9h30-12h30. Oryginalne zachowane części zabudowy z roku 1987. San Martín 1745, M5507 Mayor Drummond, Mendoza.

Wstępy do winnic oscylują w granicach od 6USD – 30USD w zależności od liczby win do degustacji lub opcji degustacji.

 

Chacras de Coria – to niewielka miejscowość położona w północnej części prowincji Mendoza, około 13 kilometrów od stolicy. Jest to dzielnica dystryktu Luján de Cuyo. Znajdują się tu prywatne dzielnice bogatszej części mieszkańców. Region ten koncentruje się na unikalnej liczbie winnic otwartych na turystykę i znaczną liczbę muzeów i zabytków. Znajduje się tu winnica Clos de Chacras, która pochodzi z 1921 roku i ma wysoko zachowane szczegóły oryginalnej konstrukcji architektonicznej.

 

 Opcja fakultatywna rafting lub przejażdżka na koniach.

 

3 DZIEŃ Maipú

Zwiedzanie winnic Lujan de Cuyo.

 

Winnice:

Roberto Bonfanti (możliwe zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim – wymagana wcześniejsza rezerwacja), godziny otwarcia od poniedziałku do niedzieli od 9h00 do 17h00.

Winnica Casarena – odnowiona w 2008 roku, ale nadal zachowuje swoją fasadę, produkcja przeznaczona wyłącznie do opracowywania win Premium. Piwnica w stylu awangardowym. Otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 9h00 do 17h00. 

Adres: Terrada 2024, Perdriel, Luján de Cuyo, Mendoza.

Bodega Kaiken – Vistalba – różne propozycje degustacji: Blending Game tour daje możliwość kreacji własnego wina przez zmieszanie kilku win odkrywając aromaty, tekstury i smaki. Goście “tworzą swój własny Malbec”, z różnych terroirów: Vistalba, Agrelo i Vista Flores (wejście kosztuje ok. 20 USD), piknik w ogrodach winnicy z możliwością spróbowania lokalnych przysmaków w stylu „finger food” (konieczna wcześniejsza rezerwacja- koszt ok 30 USD) oraz zwiedzanie bez degustacji (wejście ok. 5 USD). Otwarte od poniedziałku do soboty od 9h30 do 18h00. 

Adres: Roque Sáenz Peña 5516, Luján de Cuyo, Mendoza.

Winnica Clos de los 7 – Luján de Cuyo oferuje nowocześniejsze winnice jak na przykład teren Los de los 7, gdzie znajduje się Monte Viejo. Miejsce, które szczyci się produkcją butelki inspirowanej sławną kompozycją dla francuskiego Violette. Winnica dla fanów sztuki nowoczesnej, gdyż korytarze ozdobione są obrazami, a wśród winogron widać olbrzymie modernistyczne rzeźb.

 4 DZIEŃ  Maipú – Uspallata

Przejazd do stolicy Mendoza i później kontynuowanie przejazdu do Puente del Inca drogą krajową RP52 ze względu na widoki. Z Mendozy do Puente del Inca trzeba pokonać drogę ok. 180 km.

 

Godoy Cruz

Las Heras

Uspalllata

Polvaredas

Punta de Vacas

Los Penitentes

 

Wycieczka w stronę Mostu Inków – naturalny pomnik przyrody i jest to chroniony obszar przyrodniczy, który znajduje się na wysokości 2700 mnpm. Wznosi się wzdłuż pasma górskiego Andów.

 

Zwiedzanie zaczynamy od Rezerwatu przyrody Villavicencio.

 

Rezerwat przyrody Villavicencio – jest to rezerwat prywatny obejmujący obszar 70 tys. ha., gdzie wydobywa się naturalną wodę mineralną z gór andyjskich. Na terenie rezerwatu znajduje się hotel Gran Hotel Villavicencio działający do 1979 roku, zamkną swoje drzwi po Mistrzostwach Świata w roku 1978. Budynek wybudowany w europejskim stylu, charakteryzuje się normandzką architekturą alpejską i znajduje się na wysokości 1750 metrów nad poziomem morza. W Rezerwacie można znaleźć takie gatunki zwierząt jak guanako, pumy, lisy, czarne orły i kondory oraz wiele różnych gatunków roślin.

 

Caracoles de Villavicencio – kontynuując krajową drogę nr. 52, wyjeżdżamy z wysokości 900 metrów na wysokość 3100 metrów na szczyt Cruz de Paramillos. Trzeba przejechać drogę z bardzo krętymi zakrętami, które rozciągają się na długości 17 km. Zwana również „drogą 365 zakrętów”, ale w rzeczywistości jest ich 270!

 

 

Cruz de Paramillos – punkt widokowy, z którego rozprzestrzenia się widok ośnieżonego szczytu Aconcagua. Szczyt, który widać po lewej, z tyłu, sprawia wrażenie, że jest mniejszy, jest to południowa ściana wielkiej góry o długości 6962 metrów. Jest domem dla wielkiej różnorodności fauny.

 

Bosque de Darwin – znany przyrodnik Charles Robert Darwin przybył do Mendozy by zbadać starożytne ruiny kopalni Paramillos i dokonał innego odkrycia. Tak właśnie przeprowadzając obserwacje geologiczne odkrywa skamieniałe złoża drzew, które uważa się za pierwsze odkrycie skamieniałości drzew w Ameryce Południowej. W ciągu 2 dni zarejestrował 52 skamieniałe pnie Araucarias w pozycji życia, które miały średnicę od 80 cm do półtora metra, a ich wiek szacuje się na 230 milionów lat. Od tego czasu obszar ten nazywany jest Lasem Araukarii Darwina. W swoich notatkach opisuje, że Los Paramillos był urodzajnym terenem leśnym. Dzisiaj niewiele zostało, można zaobserwować tylko podstawy pni. Część tych skamieniałości można zobaczyć w muzeum Cornelio Moyano w Mendozie.

 

Ruiny starożytnych kopalń Uspallata Paramillos (Las ruinas de las antiguas minas de Paramillos) – jedne z pierwszych i najstarszych kopalń wydobywczych ołowiu, srebra i cynku, które pokazują obraz unikalnego historycznego dziedzictwa przemysłowego, z czasów prekolumbijskich, czynnie działających do XX wieku. Znajduje się w odległości 24 km na północny wschód od miejscowości Uspallata.

 

Uspallata – miasto położone w pobliżu granicy z Chile, przy drodze krajowej RN7 łączy się z miastem Mendoza, które jest oddalone od około 100 km. Tutaj przy trasie wojewódzkiej 52 (byłej drodze krajowej nr 7) wznosi się słynna Caracoles de Villavicencio, i przechodzi przez piękny krajobraz Paramillos Uspallata, gdzie wzniesiony został pomnik przyrody zwany „Balkonem”, w tym słynnych ruin górniczych i las kopalnych Darwin. Uwaga! Jest to największe argentyńskie miasto położone w najbliższej odległości od szczytu Aconcagua.

 

Los Penitentes – centrum narciarskie, gdzie można zastać śnieg nawet na początku lata. Centrum posiada osiem wyciągów i dwadzieścia siedem stoków.

 

Most Inków (Puente del Inca) – Jest to kompleks złożony z szereg stalaktytów, kwiatostanów wapiennych i zimowych igieł lodowych zwisających z mostu Inków. Na wysokości mostu, na prawym brzegu rzeki, znajduje się pięć gorących źródeł tego samego typu, ale z różnymi składnikami solnymi i temperaturami od 33 do 38 ° C; nazywane są: Wenus, Mars, Saturn, Merkury i Szampan. Uważa się, że woda ma właściwości lecznicze i antystresowe, ponieważ jest bogata w sole i chlorek sodu, zasady, arsen, wodorowęglan, wapń i siarkę. Przezroczystość nadawana jest przez nadtlenek żelaza i algi, które sprzyjają dekantacji. Kąpiele termalne w Puente del Inca nie są dziś dostępne ze względu na ryzyko zawalenia się mostu z powodu nadmiernego użytkowania turystycznego przez wiele lat. Warto jednak zatrzymać się w tym miejscu, aby zobaczyć obraz tego mostu i łaźni termalnych poniżej, w różnych odcieniach złota i ochry.

 

Istnieje legenda pochodząca z plemienia Quechua dotycząca stworzenia mostu, nazwa pochodzi od legendy o przywódcy Inków, który zabrał swojego syna dotkniętego paraliżem do wód tego miejsca, aby go uleczyć. Towarzyszyła mu grupa odważnych wojowników. Kiedy przybyli, zobaczyli, że od wody oddziela je ulewna rzeka. Wojownicy utworzyli ludzki most, trzymając się razem, a wódz przeszedł na plecach. Legenda mówi, że kiedy wódz się odwrócił, żeby podziękować, wojownicy zostali spetryfikowani, tworząc Puente del Inca.

W niewielkiej odległości znajduje się punkt widokowy na szczyt Aconcagua (Mirador Aconcagua  i Mirador Del Cerro Aconcagua) – przez dłuższą chwilę można kontemplować w spokoju i ciszy i podziwiać widoki szczytu Aconcagua. To tutaj zjeżdżają się alpiniści z całego świata, by móc wspiąć się na jeden z najwyższych szczytów świata. Znajduje się ok 20 km od szczytu w linii prostej! Jest to najbliższy punkt widokowy z widokiem na Aconcagua.

 

Dalej znajduje się szczyt Cerro Santa Elena, gdzie znajduje się posąg Chrystusa Odkupiciela, na wysokości 4200 mnpm, na granicy z Chile. Można również dotrzeć do miejscowości Las Cuevas, gdzie znajduje się 3300-metrowy tunel, który przecina tysiącletnie pasmo górskie Andów. W tym miejscu bohater walk niepodległościowych generał San Martin i jego armia przeprowadzili się przez tunel, aby osiągnąć wyzwolenie Chile, Peru i Argentyny.

 

Droga powrotna przez RN52 do Uspallata. Przejazd powrotny trwa około godziny.

 

Seans na termach w Villavicencio (fakultatywnie) – jego główną atrakcją są gorące źródła, które wyrastają z głębin do 1760 metrów nad poziomem morza. Opcja fakultatywna.

 

5 DZIEŃ  Uspallata – Mendoza – Buenos Aires

Przejazd drogą  nr 7 z Uspallata do Mendozy. Przejazd trwa około 2h. Uwaga! Droga RN7 jest szybsza niż RP52.