Marzy Ci się wielodniowa podróż wśród prawdziwych wysokości And? Tam, gdzie płasko, mimo iż bardzo wysoko. Chcesz poznawać niezwykłe stwory natury między 4000 a 6000 m. n.p.m.? Pragniesz poznać argentyński rajd Dakar z wiatrem we włosach w samochodzie terenowym 4×4? Szukasz niesamowitych pejzaży wulkanicznych z zimnymi pustyniami, przejrzystymi solniami i zadziwiającymi lagunami? Tam, gdzie ognisto-czerwone minerały takie jak żelazo malują otchłanie wulkanów i pobliskich rożków skalnych…

Płaskowyż argentyński

Drugi największy na naszej planecie znajduje się właśnie w Argentynie.

By Ewelina Mierzejewska

Dzisiaj zapraszam Ciebie w kilkudniową podróż, tylko dla lubiących pustynno-wysokościowe regiony, odcięcie się od cywilizacji, głębokie obcowanie z Matką Ziemią i samotność podróżniczą. W Argentynie ta trasa nazywana jest Altiplano lub po prostu la Puna. Za granicą to oczywiście Rajd Dakar w argentyńskim kontekście.

Pustynie na wysokości 4000 m. n.p.m.

La Puna to inny świat – to jak podróż w nieznane, nawet dla mieszkańców okolicznych regionów. Płaskowyż argentyński ze względu na swoje wysokości zamieszkany jest przez znikomą autoktonną ludność. Nie spotkasz po drodze wielkich i rozwiniętych miast. Rejony San Juan, Catamarca, La Rioja lub Salta znane były z kopalni, min i rolnictwa. Jak możesz się domyślić wszystkie byłe rejony wydobywania minerałów w Ameryce Południowej zostały wyeksplotowane podczas początkowej fazy hiszpańskiej kolonizacji. Dla niektórych turystów mogą to być reprezentacje biednych regionów trzeciego świata, dla prawdziwych podróżników może to być przeżycie spirytualne – móc tak blisko obcować z bogactwem Matki Ziemi. Andy mają swoją magiczną siłę!

“Góry uczą smaku rzeczy prostych, takich, których nie doceniamy”

Stanisław Biel

To tutaj masz okazję dowiedzieć się o dawnej i tradycjonalnej organizacji życia. Na terenie płaskowyżu argentyńskiego znajdowała się niegdyś jedna z najsławniejszych dróg handlu Inków. Do dzisiaj istnieją tutaj pozostałości dróg Inków, ich ruiny oraz obrzędki związane z wierzeniami. Zapewniam Ciebie, że przy odczuciu niesamowitej siły Matki Ziemi, to właśnie tutaj zrozumiesz lepiej andyjską wizję świata (cosmovision).

mUZEUM GEOLOGII NA OTWARTYM POWIETRZU

Region la Puna to także muzeum geologiczne na otwartym powietrzu.  W niektórych Parkach Narodowych możesz odkryć szczątki dinozaurów odciśniętych na skałach i ich kosmiczne wytwory. Skała była uważana za świętą materię w wierzeniu wszystkich ancestralnych ludów. To ona przewyższała wszystko swoim wiekiem, mądrością i trwałością. Służyła do przekazywania informacji, tworzenia narzędzi i składania ofiar.

Najważniejsze miejsca w La Puna

Rozpoczynamy podróż po północnej części Argentyny!

Antofagasta w Argentynie (nie w chile!)

Naturalna oaza na wysokości 3400 m n.p.m. Przystanek obowiązkowy między pustyniami dla dawnych wędrowców ze stadami lam.

Wulkan Antofagasta jest odpowiednim miejscem na niezobowiązujący trekking. Niedaleko znajduje się miejsce ozdobione hieroglifami

Park Narodowy Talampaya

Talampaya to prawdziwy skarb geologiczny. To właśnie tutaj znajduje się museum dinozaurów – to naturalne i to zorganizowane. Niezwykłe formy skał na przełęczy zachwycają swoim ogromem i historią ludzkości. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia podróży w te rejony Parku jest miasteczko Villa Union. Nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ale biorąc pod uwagę argentyńskie odległości jest to strategiczny punkt do poznania trasy Rajdu Dakar w Argentynie. Głównym miejscem, gdzie zaczyna się wejście na teren parku Narodowego Talampaya, jest Baza Kondor. W głębi Talampaya czekają na Ciebie niesamowite formy wykute przez czas i pustynne wiatry.
Jeśli odwiedzasz te strony w czasie pełni Księżyca koniecznie skorzystaj z wycieczek do Parku w środku nocy. Jest to jedne z najlepszych miejsc dla astrologów i fanów astronomii. Jedną z najbardziej oczekiwanych eklips w 2019 odbywa się niedaleko Talampaya.To właśnie tutaj przechodzi sławna linia widoczności eklipsy 2 lipca i będzie trwała całe 2,5 minuty!

Możesz odwiedzić też dwa miejsca, które są znacznie mniej rozeklamowane, ale zawsze warte poznania. Przez drogę RN 76 około 73 kilometrów od Villa Union zaczyna się baza wypadowa do Kanionu Tęczy i Zagubionego Miasta. W Bazie Orła czyli Base Aguila możesz rozpocząć przygodę w te dwa zapomniane miejsca.

Z Villa Union można rozpocząć także niezliczoną ilość wypraw w strony mniej znane takie jak Corona del Inca, Laguna Brava, Vallecito Encantado o Cañón del Triásico, a nawet odwiedzić małe i naturalne miasteczka takie jak Guandacol, Aicuña, Los Palacios, Pagancillo o Banda Florida.

Dolina Księżyca czyli Ischigualasto

Park Narodowy o niezwykłym prestiżu wśród geologów. To jedyny Park na naszej planecie, gdzie znajdują się wszystkie sekwencje skalne sfery Triazycznej. Właśnie z tego powodu Park Księżycowy znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Niesamowite miejsce o oryginalnych formach i historii. Na terenie Parku znajduje się również muzeum dinozaurów.

Najlepszą porą na odwiedzenie tych naturalnych wynaturzeń to argentyńska jesień i wiosna ze względu na wysokie amplitudy temperatur na tym pustynnym terenie.

Oto najbardziej zapierające dech w piersiach miejsca, których nie możesz ominąć na terenie Parku Ischigualasto:

Boisko piłek (zdjęcie)

Droga pełni Księżyca

Droga na śliwkowy szczyt

Wejście do Parku jest możliwe w godzinach 8h – 17h (wiosna i lato) lub 9h-16h (jesień i zima) w  zależności od pory roku.

Magiczny Rożek  czyli Cono de Arita

Wspaniała piramida wulkaniczna o czarnym, intensywnym kolorze położona niedaleko miasteczka Tolar Grande. Społeczność Tolar Grande organizuje regularne trekkingi i wizyty tego odległego miejsca. Uwaga – dojazd możliwy jedynie w prawdziwych samochodach terenowych!

Skarby regionu Catamarca

Campo de Piedra Pomez

Niezwykłe pejzaże białych labiryntów uformowane przez suche i intensywne wiatry występujące w tej części Catamarca. Wydmy i skały powstały poprzez ulatnianie sie gazu po eksplozji warstwy estrato-wulkanicznej.

Laguna Grande

Część rezerwy, która rozpościera się aż do wulkanu Galan. Słynie on z największej średnicy wulkanu na świecie (około 42 km.)! Podczas zimy Laguna zamraża się na wysokościach z powodu swojej płytkości. Jednak w porze letniej stanowi niesamowite zwierciadło dla niedalekich wulkanów i dom flamingów różowych. Trzy rodzaje tych przepięknych ptaków zamieszkują lagunę w liczbie 19 tysięcy okazów!

Widoki na niezliczone okoliczne wulkany: Carachi, Jote, Caruchi, etc.

Antofalla

Nazwa ta dotyczy wulkanu jak i solni w regionie Catamarca. Miasteczko o tej samej nazwie to dokładnie 45 mieszkańców żyjących w rytm natury i turystyki.

Tolar Grande 

Pośredniczy z jedną z największych solni na świecie: Salar de Arizono. Niegdyś wioska strategiczna dla transportu kolejarskiego. Dzisiaj miejsce strategiczne na panorame 3 wulkanów po stronie chilijskiej.

Desierto del Laberinto czyli Pustynia Labiryntu

Glina, gips i kryształy tworzą niezwykłe formy geologiczne. Pustynia ma ponad 10 milionów lat.

Ojos del Mar czyli Oczy Morza

Niezwykła laguna niedaleko Tolar Grande, gdzie na wysokości 4000 m. n.p.m. znajduje się niezwykłe bogactwo flory.

Granice Puny czyli okolice Salty

Tak zwana podróż może zacząć się właśnie tutaj lub skończyć (to tutaj rozpościera się granica Puny). Oczywiście region Salta i Jujuy jest dużo częściej odwiedzany niż pozostałe regiony Altiplano jak Catamarca, La Rioja lub San Juan. Wszystko zaczyna się (lub kończy) na terenach byłej solni Salinas Grandes. Salinas to odpowiednik boliwijskiego Salar de Yuni. Po drodze zobaczysz biegajace na wolności alpaki i vicune i oczywiście niezmierzone hektary białawych terenów, gdzie horyzont zaciera się z niebieskawym niebem.

salinas grandes solnia w Argentynie

San Antonio de los Cobres

Punkt wyjściowy dla sławnego pociągu chmur. W naszym mniemaniu miejsce turystyczne i przereklamowane. Wiadukt La Polvorilla to główny punkt dla pociągu chmur. Chociaż San Antonio de los Cobres to nie tylko tren andyjski, ale też malownicza droga wiodąca przez kręte i żwirowate trasy. Miasto na wysokościach, gdzie oprócz sławnego pociągu możesz podziwiać jeden z najmłodszych wulkanów okolicy – Abra Chorillos.

Ruiny Inków del Shincal

Niedaleko sławnej Drogi 40 (Ruta 40), w pobliżu miasteczka Londres znajdują się ruiny stolicy administracyjnej kultury prekolumbijskiej. Miasto było zamieszkiwane przez Inków w latach 1471-1536.


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański