1 DZIEŃ PUERTO IGUAZU – ZWIEDZANIA MIASTA I OKOLIC

Po przylocie do Puerto Iguazu ważnym elementem może być zgłębienie dwóch aspektów kultury tego miejsca: miejsce emblematyczne na skraju 3 krajów oraz kulturę ludów autoktonnych Guarani. Ludy autoktonne żyją w otoczeniu natury i ich odwiedziny są też pierwszym spotkaniem z niesamowitą tropikalną przyrodą regionu Misiones. Mając pod uwagę lot wewnętrzny tego dnia starczy nam czas na wybór jednego lub ewentualnie dwóch miejsc z poniższej listy. 

Jak dostać się z lotniska w Puerto Iguazu do części centralnej miasta?

Dla dwójki podróżników najlepszym rozwiązaniem jakośc/cena jest taxi z lotniska w wysokości 800 ARS. 

Jak poruszać się po Puerto Iguazu?

Puerto Iguazu jest stosunkowo małym miasteczkiem, które odwiedza się błyskawicznie pieszo. Wejścia do Parku Narodowego Iguazu są oddalone od miasta około 15-20km. Miejsca polecane poniżej wymagają jednak dodatkowego transportu.

Publiczne autobusy należą do firmy Rio Uruguay.

Wszystkie autobusy wyruszają z Hito de Tres fronteras i przejeżdżają przez Terminal.

Częstotliwość: od 15 do 30 minut.

Płatność: dla kierowcy autobusu w wysokości 35 ARS.

El Jardín de los Picaflores (60 minut)

 

Niezwykły ogród Picaflores to raj dla podróżników zafascynowanych kolibri. Znajduje się tutaj 8 gatunków kolibri na zupełnej wolności. Około 150 sztuk kolibri można podziwiać w odległości nieprzekraczającej 1 m. z strategicznie umiejscowionych ławek.

Adres: Fray Luis Beltrán y Belgrano Nº 150, Puerto Iguazu, + 54 3757 424081

Zima: 8:00 – 12:00 – 14:00 – 18:00 h

Lato/wiosna: 8:30 – 12:00 – 15:30 – 18:30 h

 

Güira Oga (80 minut)

Güira Oga (Dom Ptaków w języku Guaraní) jest jedynym schronieniem dla dzikich zwierząt znajdującym się w Andrés Giai przy granicy z Parkiem Narodowym. Zwierzęta wyzwolone z nielegalnego handlu, ofiary kłusowników lub z kontuzjami znajdują schronienie w Guira Oga. Wszelkie wpływy na rzecz fundacji pozwalają kontynuowanie misji ochrony zwierząt.

Adres: Trasa 12 1638 (Autostrada Dostęp Km 5), Puerto Iguazu

Godziny: 9:30 – 18:00

+ 54 3757 423980

Hito Tres Fronteras (20 minut)

Centralny punkt miasta Puerto Iguazu, gdzie znajduje się pomnik potrójnej granicy. Z punktu widokowego widać rzekę, która oddziela Brazylię, Paragwaj i Argentynę. W pobliżu znajdują się rzemieślnicze pamiątki wykonywane przez ludy Guarani.

Adres: Av. Tres Fronteras 487

La Guagua del Yaguareté (100 minut)

Autoktonne miejsce zamieszkane przez Guarani, którzy zorganizowali wycieczki otwarte dla turystów na swoim terytorium. Spacer edukacyjny wśród autoktonnego lasu Guarani prowadzony przez miejscowego przewodnika Guarani. 2 godzinny spacer obejmuje mozliwość nauki technik polowania, zastawiania pułapek oraz właściwości roślin leczniczych przez młodych wojowników Kerembas. Autoktonne przybliżenie się do bogactwa kultury dżungli. W ciągu dnia są organizowane 4 wycieczki. Punktem spotkania jest droga krajowa nr 12 km 3 przed ITEC (Instituto Tecnológico Iguazú) skąd odjeżdża grupowy transport wgłąb dżungli.

Godziny: 9h, 11h, 14h i 16h

Aldea Guaraní Fortín M’Bororé (90 minut)

Podobna wycieczka jak powyższa lecz z dużo mniejszą dozą autentyczności. Lokalne agencje zajmują się transportem z hotelu do rezerwy. Mieszkańcy nauczają technik łowiectwa, właściwości roślin leczniczych i obyczajów odziedziczonych po przodkach.

Adres: Calle Tareferos 111, Puerto Iguazu

 

2 dzień Puerto Iguazu (park narodowy w argentynie)

 • Autobus do Parku Narodowego

Z centrum miasta (Terminal de Omnibus – Rio Urugway). Od 7:00-20:50 co 20 minut odjeżdżają autobusy do Parku Narodowego Iguazu. Cena za 30 minut jazdy wynosi 250 ARS.

 • Wstęp do parku Narodowego 

Obowiązkowy paszport (800 ARS). Możliwe wędrówki wieloma ścieżkami, statkiem i przejazd mini-pociagiem. 

Ścieżki:

 1. Sendero Macuco – 6 km. pieszo przez 3 godz., wstęp za darmo, po drodze małpy CAI i wodospad Arrechea (23 m. wysokości).
 2. Sendero verde (circuito inferior) – 1.700 m., możliwe jest przepłynięcie statkiem,  aż do Isla Martin, po drodze zwiedza się wodospady i punkty widokowe.
 3. Circuito superior – 1750 m., 1,5 godz. Wędrówka przez górne obszary, widok na wodospad Salto San Martin i liczne punkty widokowe.
 4. Garganta del diablo – dojście, aż do prowadzącego wejścia możliwe mini-pociągiem (gratis), później wędrówka przez instalacje. 
 5. Przejażdżka wodna w łódce u stóp wodospadu Cataratas de Iguazu (1,5 godz.), 30 USD. Odjazd co 1,5 godz. od 8:45 do 15:45 (do zarezerwowania wcześniej)
 • Transport do hotelu

Autobus odjeżdża z wejścia głównego Cataratas de Iguazu. Cena za 30 minut jazdy wynosi za bilet 250 ARS.

 • Fakultatywnie po całym dniu spędzonym w Parku:

 

 Aripuca (60 minut)

Kompleks turystyczny Aripuca znajdujący się niedaleko centrum miasta. Miejsce turystyczne z ułatwionym dojazdem do wejścia Aripuca. Na terenie rezerwatu znajduje się największa replika gigantycznej około 9 metrowej pułapki rzemieślniczej tradycyjnej dla ludów Guarani. Wybudowanie tego muzealnego okazu zajęło 9 lat z specjalnie wyselekcjonowanych drewnianych bali. Rdzenni mieszkańcy Guarani sprzedają tutaj swoje regionalne produkty i instrumenty.

Adres: RN12/ Av. Los Inmigrantes s/n, Puerto Iguazu

Godziny: 8h30 – 18h

 

Ferinha (60 minut)

Tak zwana feria gastronomiczna, gdzie warto nabyć lokalne przysmaki. Około 70 stoisk zaprasza do spróbowania lokalnej kuchni. Miejsce lokalne jednak z powodu bardzo łatwej lokalizacji często odwiedzane przez turystów.

Adres: Félix de Azara y Av. Brasil

3 dzień Puerto Iguazu (park narodowy w Brazylii)

  • Transport do hotelu – najlepsza opcja cenowa dla 2 osób: taxi
  • Transport autobusem (Argentyna-granica z Brazylią) “Rio Urugway” z napisem Foz Iguacu z centrum miasta, który odjeżdża o 7.00, 9:00,11:30, 13:30 kosztuje 300 ARS.
  • Przekroczenie granicy (obowiązkowe paszporty)
  • Transport do Parku Narodowego Iguazu po stronie brazylijskiej. 

  Wsiądź w autobus, który wyrusza  z terminal de transporte Urbano w Foz de Iguacu numer 120 w kierunku “Parque Nacional”. Podróż trwa około 40 min.

  • Park Narodowy Iguazu Brazylia 

  Za wstęp zapłacisz około 18$ gotówką w każdej walucie. Należy obowiązkowo zabrać ze sobą paszport. Wędrówka po Parku trwa od 2 do 4 godz. Do wyboru jest parę ścieżek. Oto najpopularniejsze: 

  1. Ścieżka Parque de los Aves – 9 km. pieszo przez około 4 godz. (wstęp gratis)
  2. Ścieżka Poso Negro de las bananeras – 2-3 godz., rozpoczęcie wędrówki co 30 minut, 10 USD

  Parque das Aves

  Park ptaków znajdujący się nieopodal wejścia do Parku Iguazu po stronie brazylijskiej.

  Godziny:  od 8h30 do 17h30.

  Cena: R$ 16,00 

   

  • Transport z Brazylii do Argentyny z Ponte da Amizade (7USD) co 30 minut.
  • Fakultatywnie po odwiedzeniu Parku Narodowego w Foz de Iguacu można wybrać jedną z opcji:

  Usina Hidroeléctrica de Itaipú

  Zapora wodna Itaipú (w języku Guaraní, „brzmiący kamień”) jest źródłem energii elektrohydraulicznej dla Paragwaju (95% energii całego kraju) oraz Brazylii (25% energii). Jest to druga co do wielkości zapora wodna na świecie. Ustępuje miejsca tylko chińskiej zaporze Three Gorges w Chinach.

   

  Ściana zapory wodnej jest wykonana z betonu, skał i ziemi. Sztuczne jezioro zapory zawiera 29 000 Hm³ wody, z około 200 km wydłużenia w linii prostej i około 1400 km² powierzchni.

   

  Zapora Itaipu ma zainstalowaną moc elektrohydrauliczną 14 000 MW, a 20 turbin generuje 700 MW. W 2000 r. miał miejsce rekord produkcji elektrycznej w wysokości 93400 GWh.

   

  www.turismoitaipu.com.br

  Wycieczka panoramiczna:

  Godziny: 8h, 9h, 10h,1h30, 2h, 3h, 4h – codziennie.

  Cena: R$19.00.

  Wycieczka specjalna:

  Godziny: 8h, 8h30, 10h, 10h30, 11h,  2h, 14h30, 4h, 4h30. (Minimalny wiek 14 lat)

  Cena: R$ 50.00.

  W zaplanowane wcześniej dni możliwe są wycieczki nocne na zaporę, która gwarantuje niezwykły spektakl świetlny, odgłosów i zapachów.

  Minas Wanda (fakultatywnie – jeśli jest wcześnie)

  Minas de Wanda znajduje się w Argentynie, około 30 km. od Puerto Iguazu.

  Miasto Wanda słynie z kopalni kamieni półszlachetnych, takich jak agaty, ametysty, topaz, jaspis i różne rodzaje kwarcu. W Wandzie działa kilka zakładów górniczych, w których oprócz wydobywania kamieni przeprowadza się również cięcia, polerowania i opracowywanie różnych rodzajów produktów, od ozdób po klejnoty.

   

  Miasto Wanda zostało założone głównie przez polskich osadników. Nazwa pochodzi od polskiej księżniczki – Wanda. W okolicy oprócz kopalni znajduje się duże zgrupowanie polskich imigrantów słynących z organizacji polskich mszy, świąt i kursów językowych.

  (8:00-18:30, wizyta trwa 2 godz., 5 USD). Poznanie procesu wydobywania szlachetnych kamieni oraz parku tematycznego Mitos Guarani z drewnianymi rzeźbami i wytłumaczonymi mitami ludności Guarani.

   

   

   

Kategorie: Argentyna

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.