Jak wyrażasz siebie? W jaki sposób rozprzestrzeniasz Twoją opinię? Piękno i walka często przeplatają się między sobą na ulicach wielkich miast. Walka o zmiany, manifestacja o sprawiedliwość, wydźwięk przemijającego czasu i utrwalenie piękna jako talentu naszej natury. Buenos Aires ma 3 zakątki, gdzie streetart jest obecny na każdej cuadra ulicy i rozprzestrzenia się z prędkością światła. Chcesz poznać historię i manifestacje argentyńskiej kultury dzięki młodym artystom?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że w Argentynie istnieje wielkie przyzwolenie na uliczną sztukę. Jedna z dzielnic Buenos Aires właśnie tak powstała, a bardziej odzyskała życie i wypełniła brzydką La Boca kolorami. Kolorami, które zostawały na statkach niewykorzystane, przeznaczone do wyrzucenia. Pomysłowy miłośnik sztuki postanowił przekonać sąsiadów do wykorzystania tych ostatnich kropli farb do pomalowania swoich imigranckich domów złożonych z szarej blachy. Kawałek po kawałku powstawały malowane ściany w kolorowe kwadraty, dom za domem, bar po barze do tańczenia argentyńskiego tanga. Rok za rokiem coraz więcej dekoracji, szkół, restauracji, ośrodków, boisk, stacji pociągów. Jeszcze później coraz więcej turystów, którzy w ciągu dnia zachwycają się niereformowanym kształtem ozdób domów, ścian i restauracji. Dla mnie La Boca pełna komercyjnego blichtru, a dwa kroki dalej strachu o twarzy szarej rzeczywistości jest źródłem historycznej inspiracji i zachwytu nad pomysłowością natury ludzkiej.

Fileteado jako wytwór nowej stylistyki

Fileteado to styl, który spotkasz tylko w Buenos Aires. Wymyślony przez europejskich imigrantów do ozdabiania środków transportu tak jak poniższy argentyński bondi z czasem stał się charakterystyczną ozdobą szyldów, a nawet niektórych menu. Dawny przepiękny autobus, który spotkałam przez przypadek zaparkowany pod moim domem pewnego letniego wieczoru zaskukuje swoim niewinnym pięknem. Typ zdobienia fileteado został nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako znak rozpoznawczy stolicy Argentyny.

Mamy głos i nie zawachamy się go użyć!

Teraz streetart w dzielnicy Belgrano to przejaw wolności, wolności w kreacji, w oderwaniu się od dynamicznego stylu wielomilionowej aglomeracji i wolności najważniejszej dla nas jako krzyk sprzeciwu wobec tego co niepokoi w obyczajach.

Krzyki latynoskiej kobiety

Za pewne wiesz co oznacza słowo “macho”. A co oznacza słowo “macho” w latynoskim kontekście? Czy to twardy mężczyzna, który trzyma rękę na pulsie czy może objaw agresji w stronę słabszej kobiety? Chociaż Argentynki to jedne z najtwardszych Latynosek, walczących o równouprawnienie i głośno krzyczących w sprawie własnego życia, problem znęcania się i śmierci zawsze pobudza do działania zasmucone kobiety. Zapewne wiesz, że bardzo głośnym echem odbijają się w eterze femicydia. Akcja “Ni una menos” oznacza “Ani jednej mniej” i została stworzona właśnie po kolejnej odnalezionej ofierze zbyt intensywnej miłości. Oczywiście nie mogło zabraknąć ulicznych murali odzwierciadlającym ten problem latynoskiego społeczeństwa. Czy nadejdzie czas zamalowania tych murali jednolitym kolorem?

Polityczne zaginięcia, śmierci obywateli biorących udział w dyskusyjnych akcjach. Twarz Santiago pojawiła się absolutnie wszędzie: od szyb samochodowych po ogromne murale w całym Buenos Aires. Dlaczego Santiago zaginął i co tak naprawdę się stało? O tym rozpisywać się nie będę i pozostawię wam czas do namysłu i odnalezienia u argentyńskich źródeł odpowiedzi na to enigmatyczne pytanie.


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.