Argentyna zajmuje teren 9-krotnie większy niż Polska. Jakie są najważniejsze miejsca na argentyńskiej mapie? Co zobaczyć w Argentynie podczas wakacji? Gdzie pojechać, co zwiedzić i dlaczego? Poznaj ranking miejsc wyjatkowych w Argentynie i podziel się, które miejsca zawładneły twoim sercem i wyobraźnią. Zapraszam w podróż do Argentyny!

Stolica lodowców w Patagonii – El Calafate

Najsławniejszy lodowiec Argentyny – Perito Moreno zachwyca swoją wielkością i ekspozycją. Bardzo blisko patagońskiego miasteczka El Calafate znajdują się wrota do Parku Narodowego Los Glaciares. Jezioro Argentyńskie odsłania przed nami większą ilość lodowców, które można podziwiać z statku. Lodowiec Upsuallia i Spegazzini pokazują inną twarz lodowców patagońskich – dużo spokojniejszych w otoczeniu niebieskich wód jeziorów Patagonii. Niedaleko El Calafate możesz wybrać się na punkty widokowe, gdzie poczujesz zapierające dech w piersiach powiewy argentyńskich stepów.

Lodowiec Perito Moreno w El Calafate.

Wdospady Iguazu i jezuickie ruiny

Tam, gdzie 3 granice latynoskich krajów się spotykają, objawia się przed nami wodospad Iguazu. Naturalną granicę pomiedzy Argentyną, Brazylią i Paragwajem tworzą tereny podzielone przez rzekę Paranas.  Po stronie argentyńskiej i brazylijskiej możesz podziwiać jeden z 7 cudów świata – Cataratas de Iguazu. Iguazu w języku guarani oznacza wielka woda i jest jednym z największych zbiorowisk słodkiej wody pitnej na Ziemi. Wodospad Iguazu ma 80m wysokości i 2700 m szerokości (wyobraź to sobie!). 80% spływów wodnych znajduje się po stronie argentyńskiej, gdzie możesz wędrować po puszczy, pływać u podnóż wodospadu i podziwiać ten nieziemski widok. Klimat tropikalny i subtropikalny pokaże Ci bogactwo fauny i flory na terneie Parku Narodowego Iguazu. Region, w którym znajdują się wodospady Iguazu nazywane są też czerwoną ziemią. W regionie Misiones znajdują się również ruiny jezuickie wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

wodospady Iguazu w Argentynie

Peninsula Valdes – wybrzeże argentyńskie dla fanów stepów i zwierząt

Peninsula Valdes to półwysep przepełniony lwami morskimi, wielorybami, orkami i pingwinami cesarskimi. Ogromne obszary tej części Patagonii to bezkresne pustkowia, gdzie znajdują się 2 głowne miasta: Trelew i Puerto Madryn. Poza tymi dwoma centrami logistycznymi Peninsuli znajdują się oddalone od siebie Estancias, które bardzo często mają prywatny dostęp do wybrzeża. W spokoju wylegują się tam słonie morskie, przechadzają pingwiny, a od czasu do czasu przypływają orki. W zależności od sezonu możesz podziwiać skaczące wieloryby i pływać z lwami morskimi.

Możesz także udać się do oddalonego miasta rybaków, gdzie dawne ludy żyły z połowu alg i z możliwości schronienia się przed sprawiedliwością sądów. Obecnie to wolne tereny, gdzie strusie (choikes), dzikie owce i guanacos biegają swobodnie po patagońskich stepach. Zapisz się na newsletter o Argentynie, aby otrzymać dokładny kalendarz występowania zwierząt na Peninsula Valdes.

Koniec świata czyli mityczna Ushuaia

Miasto najbardziej wysuniete na południe, skąd dzieli nas najbliższy dystans od Antarktydy. Statki rejsowe wypływają z Ushuaia, aby dopłynąć do Antarktydy lub Punta Arenas w Chile. Podczas zimy Ushuaia zamienia się w jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich w Argentynie, a w ciągu lata to miejsce strategiczne do wypłynięcia na wyspę lwów morskich i Ziemi Ognistej.

Kolorowe Andy czyli świeta miejsca Inków

W regionie Jujuy spotkasz się z świętymi miejscami Inków, gdzie kolory opowiadają historię miejsc. Tereny dawniej należące do Wielkiego Peru charakteryzują się dziś domami z gliny, rzemieślniczymi winami, pasącymi się lamami i wielobarwnymi górami. Purmamarca, Maimara, Hornocal i Humahuaca to jedne z najważniejszych przystanków na północy Argentyny. Tutaj znajdują się też jedne najważniejszych miejsc dla kultury Inków wpisanych na listę światowego dziedzictwa Inków. Region z największą ilością mieszkańców autoktonnych i rzemieślnictwem. To tutaj wysokości 4000 m. n.p.m. rozpościerają się, aby ukazać białe tereny solni. Niezliczone ruiny przekazują nam wiedzę o dawnych cywilizacjach w kierunku Boliwii.

Buenos Aires – frenetyczna stolica Argentyny

Stolica tanga, milongi, cafe notables, włoskich imigrantów, pizzy, murali, Mafaldy i kontrastów. Buenos Aires charakteryzuje się zafascynowaniem do francuskiej i włoskiej architektury przeplatanej nowoczesnością. Inne dzielnice stolicy to miejsca oddalone od turystycznych atrakcji. To tutaj znajduje sie jeden z 3 najpiękniejszych cmentarzy świata – Recoleta, brama do mekki Gauchos i najlepiej skonstruowany teatr Ameryki Południwej- Teatro Colon. Dawna sztuka dekoracji szyldów, murów i restauracji Fileteado ozdabia restauracje w dzielnicy La Boca. Weekendowe miejsca wypoczynku mieszkańców Buenos Aires to El Tigre, gdzie prywatne wysepki na najszerszej delcie świata niegdyś zamieszkiwane przez biedotę miasta, obecnia przekształca się w jedne z najbardziej luksusowych miejsc.

Esteros de Ibera – wilgotny raj dla zwierząt

2 największy,  zaraz po Pantanal w Brazylii co do wielkości teren wilgotny i błotnisty w Ameryce Południowej. Charakteryzyje się niesamowitym bogactwem fauny i flory. Obecnie jest to Park Narodowy dzięki donacji terenów przez wdowę po Tomkinsie. Jaguary, oceloty, kabipary, jelenie bagienne i pancerniki przechadzają się wolne po terenach Esteros De Ibera. Klimat tropikalny i niesamowita wilgotność powietrza zapewnia idealne warunki dla życia tych oto zwierząt. Wjazd do Esteros de Ibera jest możliwy tylko przez 3 strategiczne punkty, gdzie istnieje przejezdna droga. Możesz obserwować zwierzęta z jednej z Estanciach znajdujących się blisko bram do Esteros de Ibera.

San Juan i La Rioja czyli rajd Dakar w Argentynie

Ogromne tereny, gdzie pustkowie dobiega do linii horyzontu. Niezwykła przygoda dla fanów kompetencji przypominających Rajd Dakar. Na tej trasie miała się odbyć trasa Dakaru w Argentynie. Pystynie, kosmiczne doliny, czerwone góry, zapierające dech w piersiach Andy i Parki Narodowe to krajobrazy pochiwiane po drodze. Obejrzyj zdjęcia, aby poczuć powiew wiatru i poczucie odizolowania.

wina z calafate

Bariloche – czar błekitnych jezior w środku And

Jeziora, lodowce i szczyty górskie w centrum Patagonii to właśnie okolice Bariloche. Gdzie lasy z charakterystycznymi drzewami Los Arrayanes oplatają błekitne jeziora, a wokół słychać wesołe okrzyki miłośników piw rzemieślniczych. San Carlos de Bariloche znajdujące się niedaleko stolicy Lupulo – El Bolson przekształciło się w miasto młodych przedsiębiorców zafascynowanych produkcja browarów. To właśnie tutaj zaczyna się droga do 7 jezior i pierwszych lodowców Patagonii w okolicach wulkanów. W zimę Bariloche przemienia się w największy stok narciarski Ameryki Południowej dzięki swojemu Cerro Otto.

El Chalten – stolica górskich wspinaczek w Argentynie

Stolica trekkingu w argentyńskiej Patagonii. Sasiąd (oceniając w kategoriach odległości na argentyńską skalę) stolicy trekkingu po stronie Chile – Torres del Paine. Tutaj możesz wspinać się po licznych ścieżkach do lagun i mitycznego Fitz Roy. Widoki patagońskich szczytów zapierają dech w piersiach z tego mitycznego miasteczka, gdzie każdy fan górskich wspinaczek musi zawędrować.

Mendoza – gdzie wina płyną po argentyńskiej stronie And

Najlepsze wina pochodzą z suchych i górskich okolic Mendozy. Po jednej stronie wysokie szczyty And oddzielają Argentyne od Chile, po drugiej stronie rozpościerają się pustynne tereny San Juan i La Rioja. Niedaleko burżuazyjnych winnic warto odwiedzić najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua wchodzący w skład Koron Ziemi. Niezwykłe laguny i szczyty górskie rozpościerają się w okolicach Mendozy i zapraszają miłośników wina i nieokiełzanej natury.

To już koniec rankingu najpiekniejszych miejsc w Argentynie. Ciekawa jestem w jakiej kolejności uporządkujesz te miejsca. Od 1 do 10 co najbardziej chciałbyz zobaczyć? A może masz jakieś miejsce warte uwagi, które nie znajduje się w tym rankingu? Pozostaw po sobie komentarz, a na pewno pewnego dnia spełnią się twoje marzenia. zyczę Ci tego bardzo serdecznie!

 


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.