Salta

Największym miastem regionu jest Salta. Słynie ona z muzyki i folkloru, licznych pomników miejscowych bohaterów oraz głębokiej wiary katolickiej przejawiającej się licznymi procesjami religijnymi. Salta została założona w 1582 roku przez Hiszpanów. Kolonialne miasto znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m., u stóp Wzgórza Świętego Bernarda (1454 m n.p.m.). Panoramę Salty można podziwiać właśnie z tego wzgórza, na które zainteresowani dostają się za pomocą kolejki linowej. Na szczycie natomiast stoi pomnik Martína Miquela de Gümesa, lokalnego bohatera. Jeżeli chodzi o zabytki Salty popularna wśród turystów jest neobarokowa katedra przy Plaza 9 de julio, w której mieści się grób wspomnianego miejscowego wodza walk o niepodległość. Jednak najczęściej fotografowanym zabytkiem jest kościół Świętego Franciszka, który zachwyca rokokową fasadą w kolorach złota i czerwieni. Obok budowli w XIX w. dobudowaną zachowaną w podobnym stylu, czteropiętrową dzwonnicę. W kościele znajduje się czczona wśród miejscowej ludności drewniana figura Chrystusa Cudotwórcy. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Muzeum Archeologiczne Gór Wysokich, gdzie oprócz sprzętu wysokogórskiego z różnych lat oraz przedmiotów wykonanych przed wiekami przez Indian Keczua, zobaczyć można mumie. Najsłynniejsze z nich trzy dziecięce mumie, złożone ponoć w ofierze na szczycie Llullaillaco mającym wysokość 6739 m n.p.m.

 

1 dzień Salta – Cachi (21 km cuesta del obispo)

Droga asfaltowa RN68

Valle de Lerma,

Cerrillos, 

La Merced,

El Carril,

Chicoana,

Quebrada de Los Laureles: Escoipe (kręcony film “Wojna Gaucha”, 

el Maray

“Cuesta del Obispo”, z widokiem na Valle Encantado, 

Piedra del Molino 3348 m npm, 

Park Narodowy : Parque Nacional Los Cardones, 

Payogasta, 

Cachi

 

Amblayo (fakultatywnie) – zagubione miasteczko na wysokościach (40 km w środku gór) znana z serów z owiec

Parque Nacional Los Cardones – po obu stronach drogi występują tereny parku, wstęp darmowy. Park zawiera tereny dawnych dróg Inków i najpiękniejszą dolinę Valle Encantado. Istnieje wiele punktów widokowych na trasie. Polecamy zatrzymać się przy punktach bez parkingu, tylko z tablicą informacyjną. Punkty postojowe z parkingami są przeznaczone dla wiekszych autobusów turystycznych i wydzielone ścieżki nie pozwalają oddychać przestrzenią i pięknem kaktusów. Gęstością kaktusów nie ustepują innym miejscom bardziej oznakowanym. 

Nazwa parku pochodzi od nazwy kaktusów, którym groziło wyginięcie ze względu na drewno używane do wyrobu mebli. Obecnie rzemieślnicy tworzą dekoracje z drewna zbieranego przez pracowników parku. Ta odmiana kaktusów rośnie od 1 do 5 cm rocznie i po 50 latach zaczyna zakwitać charakterystyczny biały kwiat, la pascana. Igły kaktusów mierzące około 30 cm często są używane jak druty do dziergania wełny lamy.

Zwierzęta:

guanacos, zorros colorados, zorros grises, chinchillones, pumas, pericotes andinos y los quirquinchos chicos.

Ptaki:

mewa andyjska, dzięcioł de los cardones, kondor

Droga Tin Tin (12,3 kms) – obok Payogasta

 

2 dzień Cachi – Cafayate

Cayafate

Winiarnie: Domingo Hermanos – Nuestra Señora del Rosario (jedyna winiarnia lokalna, argentyńska) 

Inne winiarnie: Bodega Etchart, La Rosa (Droga 40), la Banda (miasto Cafayate), Vasija Secreta (gratis)

Lodziarnia Miranda – lody o smaku wina

 

Wędrówki niedaleko Calafate:

Cascadas del rio colorado (3 godz.)

Cerro Santa Teresita (idealne wieczorną porą)

Cerro San Isidro

 

3 dzień Cafayate – Tilcara

Rozpoczynamy podróż Drogą 40 

Droga 68 – odcinek biegnący przez Quebrada de Calafate (quebrada de las conchas). 

Po drodze:

Garganta del Diablo, El Anfiteatro, El Sapo, El Fraile, El Obelisco, Los Medanos y Los Castillos

Trasa nieszablonowa – rowerem z miasteczka Alemania, aż do Calafate.

Alemania – miasteczko opuszczone, jedynie 7 rodzin zamieszkuje te tereny, ośrodek dawnej stacji trenów niedaleko mostu i rzeki Alemania

Coronel Moldes – miasteczko znajdujące się niedaleko Dique Cabra Corral, gdzie można łowić ryby lub uprawiać sporty ekstremalne (bungee, rafting) na rzece Juramento.  

Cerro Peñas Blancas – spacer do miejsca obserwacji autoktonnej 

Coronel Moldes

Ampascachi

La Vina

Guachipas – miejsce malunków rupestres

Z odwodnicy miasta Salta należy wybrać się w stronę Humahuaca (Tilcara). Zobaczycie puszczę Yunga, która znajduje się między miasteczkiem La Caldera, w Salta i El Carmen, w Jujuy. Należy zwrócić uwagę na widoki między mniejszym odcinkiem z el Dique La Ciénaga aż do el Abra de Santa Laura 

  1. San Salvador de Jujuy miasto 

W mieście znajduje się bardzo popularny rynek w typowym mieście andyjskim poza turystycznym szlakiem. El Mercado del Sur to żywe miejsce, gdzie można kupić liście koki do żucia na wysokościach lub lokalną mazmorra. Rynek znajduje się na przeciwko zajezdni autobusowej między ulicami Dorrego i Alem. 

  1. Za San Salvador de Jujuy znajdują się pierwsze wody termalne Termas de Reyes z punktem widokowym i basenami wód termalnych. Termy prywatne w hotelu i publiczne.
  2. Lagunas de Yala od miasta Yala. Wejście do Parque Provincional De Yala. Możliwy spacer przez około 20 minut do pierwszych lagun na wysokości 1800 m npm.
  3. Volcan – miasto zajmujące się sprzedażą rzeczy wyrabianych w Salinas Grandes. Można podziwiać stamtąd Cerro Manzano (3359 m).
  4. Tumbaya  (2034 msnm), cuya iglesia de 1796, que conserva obras de la escuela cusqueña y piezas de orfebrería que le merecieron el status de Monumento Histórico Nacional.

 

4 dzień Tilcara – Uquia – Humahuaca- Hornocal – Purmamarca

  1. Tilcara 

Pucará de Tilcara to najsławniejsza fortyfikacja obronna prokolumbijska. Została odkryta w 1903 i zrekonstruowana w latach 50. Dwa najlepsze punkty widokowe znajdują się na górze fortyfikacji i ze szczytu doliny na południowy-wschód od mostu, który jest nad rzeką Huasamayo (około 15 minut marszu).

-mercado municipal de Tilcara – koniecznie należy zjeść empanadas de queso 

– Jaskinia de Waira (Cuevas del Waira). Wędrówka trwa od 2 do 3 godzin przez  Quebrada de Sarahuaico, wznoszącą się do 2900 msnm. Należy podziwiać po drodze szczątki pozostałości archeologicznych i obserwować kondory. 

– Gardło diabła (Garganta del Diablo). Odcinek 5 km można przejść pieszo przez suchą część rzeki Huasamayo, śledząc Quebrada otoczoną plonami, aż do 12m. wodospadu. 

-Quebrada de Huichaira: ta quebrada dociera do la Puna, aż do zachodniej strony Tilcara. Należy dojechać do Huichira, gdzie znajduje się Pucará i Museo de Fotografía nazywana (charakterystyczna architektura domów z gliny i kamieni). Stworzył ją Lucio Boschi, który mieszkał 6 lat w oryginalnej komunie obok Tilcara.

Muzeum archeologiczne Doktora Eduardo Casanova posiada imponującą kolekcję obiektów regionalnych, w tym z ruin Pucara. Belgrano 445. Wejście za darmo we wtorki.

Muzeum zostało nazwane na cześć Ernesto Soto Avendaño, który spędził większość swojego życia w Tilcara. Stworzył on sławny Posąg Bogaterow Niezależności Humahuaca.

Muzeum José Antonio Terry (Rivadavia 459. Za darmo w czwartki) znajduje się w budynku kolonialnym i posiada kolekcję obrazów z motywami wiejskimi i indiańskimi.

Huacalera – w środku Kościoła znajduje się okaz sztuki ze szkoły Cuzcena ( z Cuzco w Peru)

Uquia- kościół w Uquia posiada okazy sztuki że szkoły Cuzco. Jest to jeden z najsłynniejszych obrazów przedstawiający sławne anioły uzbrojone w akcesoria hiszpańskie.Ten motyw znajduje się tylko w trzech miejscach w Ameryce Południowej  (Uquía, Casabindo, Cochabamba). Ołtarz wykonany jest z czystego złota (24). Kościół otwierany jest tylko podczas mszy świętych. Jednak możliwe jest poproszenie o klucze Adriana Valdivieso, która mieszka dwa skrzyżowania od głównego placu.

Z Uquia warto wybrać się na mini trekking przez Quebrada de las Señoritas. Po drodze można podziwiać hodowlę vicuń.

  1. Humahuaca – miasto z szerokimi ulicami i typowymi domami z adobe. Typowa ludność quechua zamieszkuje 8.000 Humahuaca. 

Kościół – Iglesia de la Candelaria przedstawia obraz patrona miasta i malunki olejne Marcos Sapaca (przedstawiciela szkoły z Cuzco).

El Cabildo – znajdujący się naprzeciwko Iglesia de la Candelaria. Słynie ze słynnego zegaru-wieży, z którego każdego dnia w południe wychodzi postać naturalnych wielkości San Francisco Solano i da błogosławieństwo.

Monumento a la Independencia – rzeźba autorstwa Soto Avendaño, rzeźbiarza zamieszkałego w Tilcara. 

Museo Folclórico Regional (Buenos Aires 447) – otwierane dla większej ilości turystów niż 3 osoby, prowadzony przez lokalnego pisarza i artyste Sito Vázquez Zuleta ( en quechua Toqo).

Okolice Humahuaca:

Serranía del Hornocal – droga  RP 73 (de ripio). Najlepiej pojechać wieczorem (po 16h), aby podziwiać zachód słońca z tłem Cerro de los 14 colores. Droga równoległa do Quebrada de Humuhuaca.  Dojazd wyłącznie własnym transportem 4×4. Miejsce wyjątkowe!

Punkt widokowy Peñas Blancas, gdzie można maszerować 15 km.

  1. Cultivo de Coctaca (9km od Humehuaca) Zajmuje 10 hektarów niepopularnych ruin prokolumbijskich, ale najobszerniejszych na Północno-zachodniej strony Argentyny. Znajdują się w stanie naturalnym, nie odrestaurowanym. W czasie deszczy teren jest nieprzejezdny. 
  2. Honrnaditas las Pinturas (komuna autoktonna) (rupestres de Sapagua) – piktogramy i malunki kultury omaguaca, na którrych możemy podziwiać figury lam i szamanów i symbolizm przeciwstawienia się Hiszpanom.

Podczas powrotu z Hornocal w bliskim pobliżu Purmamarca warto przejść się do (można to zrobić także dnia 5 ze względu napiętego programu):

Zdjęcie z el Cerro Morado. Należy dojechać do skrzyżowania z drogą RN 52 i wspinać się przez pół godziny. 

– Zdjęcia  Gór Siedmiu Kolorów dzięki przejściu przez Paseo de los Colorados (1 godz.)

  1. Maimara – przepiękny punkt widokowy Paleta del pintor 
  2. Bodegas du Pont – po prawej stronie znajduje się sławna produkcja win salteńskiego mistrza winemaker (uwaga! czasami dojazd jest niemożliwy w okresach deszczowych)

5 dzień Tilcara – Salinas Grandes – Salta

  1. Purmamarca, a następnie skręcić w prawo w kierunku Salinas Grandes. Jest to najlepszej jakości droga asfaltowa wiodąca do Salinas. Droga nr. 9, a następnie nr.52 wiedzie w kierunku solni.
  2. Purmamarca – najsłynniejszy punkt  Purmamarca : Cerro de los Siete Colores ( Góra 7 kolorów) , do odwiedzenia wart jest kościół znajdujący się w mieście Iglesia de Santa Rosa de Lima.

 

Salinas Grandes 

Trzecia największa solina w Ameryce Południowej, zaraz po Salar de Yuni i Ariza. Dzisiaj charakteryzuje się powierzchnią 12 tysięcy hektarów, a jego grubość to około 30 centymetrów. Swoim sprzężeniem utrzymuje wagę samochodów terenowych swobodnie podróżujących po Salinas w poszukiwaniu niesamowitych trików optycznych dla fotografii. Powstała około 5-10 milionów lat temu po wycieki wód z podnóża okolicznego wulkanu. Po wyparowaniu warstwy wody powstał teren solny, gdzie lokalna ludność wydobywała sól do eksportacji. W okolicznej “comunidad” Espejo de Sal istnieją byli pracownicy min, którzy uczą formowania brył z terenu solnego jak za dawnych lat. 

Droga RN52 prowadzi u brzegu Salinas Grandes. To właśnie tutaj znajduje się wejście do Salinas Grandes, gdzie pojawiają się od czasu do czasu lamy mieszkających niedaleko byłych pracowników. Obecnie wstęp własnym samochodem do Salinas jest obowiązkowy z lokalnym przewodnikiem, który oferuje swoje usługi przy głównym wejściu (drewniana brama). Teren Salinas Grandes rozpościera się aż do Laguna de Guayatayoc, która słynie ze swoich słonych wód i obecności flamingów różowatych.

Powrót do Salta najprostszą drogą RN9, RN 66, RN 34, RN 9. 

Jeśli powrót z Salinas Grandes zaczęła się wcześnie (między 12-14h) istnieje możliwość przejechania krętą i wąską drogą RN 9 z El Carmen aż do Salta.

 

6 dzień Salta miasto

 

Salta miasto:

Cabildo, Catedral, Iglesia San Francisco, Convento San Bernardo, Cerro San Bernardo, Universidad Nacional, Río Vaqueros, Quebrada de Castellanos, Lesser, Villa veraniega San Lorenzo, Mercado Artesanal.

 

Kategorie: Argentyna

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.