Zapraszam Ciebie dzisiaj w podróż do najczęściej odwiedzanego miejsca przez turystów w Ameryce Południowej – wodospady Iguazu. To magiczne miejsce, które jest wpisane na listę 7 cudów świata oraz listę dziedzictwa naturalnego UNESCO znajduje się na skrzyżowaniu granic. Brazylia i Argentyna dzielą między sobą Park Narodowy Iguazu z widokiem na wodospady, a Paragwaj wykorzystuje szansę na bycie shoppingowym championem.

Dlaczego warto zobaczyć wodospady Iguazu?

Podobno, gdy Eleanor Roosevelt zobaczył poraz pierwszy wodospady Iguazu, krzyknął: “Biedna Niagara”! Prawda, że pobudza wyobraźnię? Tak naprawdę największym wodospadem na świecie są Wodospady Wiktorii w Zimbabwe i Zambii, chociaż sprawa jest bardzo dyskusyjna. Kształt, długość, wysokość, ilość spadków wody i spadek terena wpływają dwojako na wyniki rankingów. Cataratas de Iguazu to naprawdę zapierające dech w piersiach zjawisko przyrody. Poczuj się mały i bezbronny naprzeciw wodnej bestii. Wodospady Iguazu możesz odwiedzać przez cały rok, gdyż panujący tutaj klimat tropikalny pomaga zachować całoroczny sezon turystyczny.

Jak dojechać do Puerto Iguazu?

Puerto Iguazu znajduje się w Argentynie i możesz dojechać tutaj autobusem przez okrowe drogi regionu Misiones, jeśli masz więcej czasu na zwiedzanie Argentyny (uwaga na argentyńskie odległości). Możesz także zacząć tę podróż od strony Foz do Iguaçu czyli brazylijskiej strony parku. W tych dwóch miastach działają lotniska i jest to bardzo strategiczne miejsce dla podróżników. Jeśli podróżujesz ze znajomymi z innych krajów jak na przykład z Kanady, to nie zapominaj o obowiązkowej wizie do Brazylii. Polacy nie mają takiego problemu, jednak warto zwrócić uwagę na dwie zupełnie różne polityki wizowe.

Czy należy mieć wizę do Argentyny i Brazylii?

Argentyna przestrzega zasadę wzajemności. Obywatele krajów, którzy nie oferują darmowej, turystycznej wizy dla Argentyńczyków, nie otrzymują takowej przy wjeździe do Argentyny. Nie raz słyszałam skarżących się Gringo, że to takie niesprawdliwe i nie do pomyślenia! Wielu obywateli  tego świata ma darmową wizę turystyczną na okres 90 dni na terenie Argentyny. W dodatku bardzo łatwo ją przedłużyć o kolejne 3 miesiące, a nawet całe życie. Argentyna jest jednym z najbardziej wyrozumiałych krajów w przyznawaniu rezydencji obcokrajowcom. Brazylia za to już nie jest taka chętna – dla turystów jak i rezydentów. Mogłabym tutaj opowiadać tysiące historii moich koleżanek ze studiów, króre zakochały się w Brazylii podczas swoich stażów (ja wybrałam Ekwador) i papierologia zabiła ich cierpliwość. Brazylia naprawdę zakochuje w sobie ludzi! Jednak polityka migracyjna Brazyli jest tylko dla tych najbardziej wytrwałych.

Wielu międzynarodowych turystów, którym pomagam odkryć kraje Ameryki Południowej staje przed dylematem : tylko Argentyna czy jednak dwie strony wodospadów Iguazu?

Wodospady Iguazu po stronie brazylijskiej czy argentyńskiej?

Obydwie! Jeśli nie masz problemu z wizą, a jak wiesz z polskich paszportem to nie problem, wykorzystaj w 100% swój pobyt w Puerto Iguazu. Polecam Ci wybrać się na stronę argentyńską Parku Iguazu w dzień, gdy będziesz wypoczęty i gotowy do odkrywania jungli. Bogactwo fauny i flory zaskoczy Ciebie niejednokrotnie! Strona brazylijska jest dla spokojniejszych dusz i lubiących widoki balkonowe. Już więcej Ci nic nie piszę, gdyż warto dać się zaskoczyć! To właśnie ten efekt wow pojawi się, gdy nieświadomy w pewnym momencie wychylisz swoją głowę za ogromnego liścia  i poczujesz bryzę opadających kropli słodkiej wody na twoją twarz! Najpiękniejsze w podróży to móc odkrywać, doświadczać i chłonąć piękno tego świata bez wcześniejszych oczekiwań i stereotypów. Dać się zaskoczyć i żyć chwilą!

Co jeszcze warto zobaczyć w Puerto Iguazu poza wodospadami?

W Puerto Iguazu możesz odkryć też inne rezerwaty przyrody, a nawet miejsca dla zwierząt, które straciły kończyny lub z powodu wypadków zostały przeniesione do ośrodków pomocy. To świetna okazja, aby z lokalnymi przewodnikami lepiej poznać życie zwierząt naszej dżungli i ich wszystkie odmiany.

Możesz wybrać się także na dodatkowe przygody z dozą adrenaliny jak lot samolotem nad wodospadami Iguazu, przeprawę stateczkiem lub łódką po rzece Parana, aby płynąć między dwoma krajami.

W nocy może olśnić Ciebie pokaz świetlny Represy Wodnej znajdującej się niedaleko Hito de 3 fronteras.

Warto również zagłębić się w obraz Puerto Iguazu przed staniem się turystyczną mekką Argentyny.

Dżungla pierwotnie była zamieszkiwana przez plemiona Guarani. Mieszkają oni do tej pory na terenie świętej Ziemi swoich przodków i zachowują swoje tradycjonalne ceremonie. To także niezwykłe źródło wiedzy na temat leczniczych roślin i ich właściwości. Jeśli interesuje Ciebie kontakt z prawdziwymi mieszkańcami terenów Wielkiej Wody (tak w języku guarani nazywają się Cataratas de Iguazu) koniecznie się do mnie odezwij po podróżniczy plan wśród autoktonnych mieszkańców, turystki doświadczalnej, świadomej i ekologicznej.

wodospady Iguazu w Argentynie

Gdzie spać i jeść w Puerto Iguazu?

Polecam Ci zatrzymać się w dwóch różnych miejscach w zależnosci od Twojego budżetu i upodobań.

Dla miłośników przyjaznego pobytu w środku Parku z widokiem na wodospady Iguazu polecam Ci dopiero co odnowiony, luksusowy hotel. Naprawdę warto przeżyć noc w środku jednego z największych zbiorów wody pitnej na świecie.

Jeśli wolisz pozostać w mieście, to zapraszam Ciebie do najwygodniejszego apatamentu w Iguazu i najsympatyczniejszego właściciela, lokalnego mieszkańca i wspaniałą osobę czyli Juana.

Jeśli wolisz coś pomiędzy czyli sympatyczną lodge, która ma dostęp do dżungli bez tłumu turystów to zapraszam Ciebie do kontaktu na optionargentina@gmail.com Oferujemy tam z moją ekipą lokalnych przewodników najbardziej wartościowe miejsca i przeżycie przygody życia w Argentynie.

wycieczka do wodospadów Iguazu 3 dni

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

1 komentarz

Jak się żyje w Argentynie? - opowiada mieszkanka Buenos Aires - Latynoameryka w naszych oczach · 12 kwietnia, 2019 o 9:01 PM

[…] Dorota pod argentyńskim cudem świata czyli wodospadami Cataratas de Iguazu. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.