Jaki jest cel Twoich podróż? Czy też na trasie odwiedzanych miejscach szukasz skrupulatnie term i starasz się zawsze znaleźć czas na relaks w 40 stopniach zdrowotnych wód? Jak wiesz kocham Andy i dzisiaj zabiorę Ciebie w podróż po najlepszych miejscach od Kolumbii po Ekwador i Chile! Pokażę Ci też pewne malownicze miejsce w Meksyku, które skrada serce swoim zmysłem estetycznym. Gdzie najlepiej wybrać się w Ameryce Łacińskiej, jeśli lubimy “aguas termales”?

Tolantongo (Meksyk) – gorące źródła w jaskini

Tolantongo znajdujące się niedaleko stolicy Meksyku (około 3 godziny drogi) to stolica wód źródlanych. To małe miasteczko, które tak naprawdę przypomina ośrodek rekreacyjny skupia się na funkcjonowaniu całej infrastruktury. Na terenie całego parku znajdują się : jaskinia, rzeka, taras z dziesiątkami jacuzzi i ścieżki w środku meksykańskiego lasu. Ten cały teren jest tak ogromny, że gdy przyjedziesz poza sezonem możesz bardzo łatwo się zgubić. Co mi się osobiście przydarzyło i naprawdę nie było kogo zapytać o poprawna drogę. Najbardziej interesującym miejscem w Tolantongo są jaskinie i tryskający z nich żar! Wchodząc do jaskinii o gładkich ścianach możesz podziwiać beżowe stalaktyty opadające z “sufitu”. Płynie po nich prawdziwie naturalna, przejrzysta i parząca woda. Przygotuj się na pojawiające się światła latarki wewnatrz tunelu, aby pracownicy term mogli podać Ci rękę i pokierować Cię w stronę kamiennych foteli!

meksyk wody termalne

Jako że niemożliwe jest zrobienie zdjęć w tej ciemnej jaskinii, Tolantongo reprezentują taraso-balkony wypełnione wodą źródlaną. Małe pomieszczenia wodne przypominające jacuzzi mogą pomieścić nawet do 4 osób. Widok na soczysto zielone góry umila czas odpoczynku. Jedynym minusem tarasów jest temperatura wody (ciepła, letnia) i konstrukcja, która jest sprawą ludzkiej ręki, a nie Matki Ziemi.

Jak dojechać do Tolantongo?

Przeznacz na Tolantongo cały dzień. Z najbliższego miasta czyli Ixmiquilpan możesz dojechać autobusem do Grutas Tolantongo (1 godzina). Uwaga na kręte i wąskie drogi! Możesz spać na terenie Grutas Tolantongo, gdzie sprytni Meksykańczycy postawili ogromny hotel przypominający resort. Jeśli pragniesz poznać bardziej lokalne życie prawdziwych mieszkańców odwiedzających Tolantongo jako czas weekendowe odprężenia, polecam Ci hotel w Ixmiquilpan, w którym się zatrzymałam. Nie jest to miasto mogące pochwalić się pieknem architektury tak jak Guanajato, ale ilość gastronomicznych, ulicznych stoisk naprawdę zaskakuje!

Z widokiem na wodospad – Santa Rosa de Cabal (Kolumbia)

Wody termalne w Santa Rosa de Cabal znajdują się pomiędzy dwoma większymi, kolumbijskimi miastami Manizales i Pereira. W tym przypadku również te termy są oddalone od prawdziwej cywilizacji i możecie spotkać jedynie parę hoteli i 2 restauracje na drodze prowadzącej do gorących basenów. Wody źródlane mają bardzo dobrą temperaturę (czytaj 30 – 40 stopni) i wiele basenów do wyboru. Cały kompleks jest bardzo profesjonalnie zrobiony jednak nie przypomina jeszcze typowego kompleksu turystycznego bez duszy. Zapewne wodospad, który znajduję się naprzeciw największego basenu dodaje klimat dzikiej natury. Okolice tego wodospadu to jedyny naturalny obszar, gdzie możesz wejść do rzeki i stanąć pod wodospadem dotykając stopami błotnistego dna.

Jak zorganizować wyjazd do wód źródlanych w Santa Rosa?

Jeśli podróżujesz wynajętym samochodem polecam Ci wybrać nocleg znajdujący się niedaleko term. Będziesz mógł rozkoszować się pięknem wyżyn i odgłosem rzek. Gorące źródła są najlepsze po całym dniu i warto w nich odpocząć przy blasku delikatnego oświetlenia. Z Pereira musisz poświęcić okolo 1-1,5 godziny na dojazd.

Jeśli podróżujesz autobusem polecam Ci wybrać się rano, gdyż ostatni autobus odjeżdża o 18. Pamiętaj, że w pewnym momencie droga zaczyna byc dosyć wąska i piaszczysta, więc autobus może być dużo powolniejszy niż samochód. Osobiście bardziej spodobał mi się Manizales niż Pereira ze względu na aspekt bycia  górzystym miastem And, które kocham całym sercem. Tymbardziej, że  spałam w Manizales w bardzo przedziwnym, ale jakże interesującym miejscu. Właściciel domu przebudował wszystko w środku, aby otworzyć w nim pensjonat. Starszy i przemiły Pan otworzył dla innych przestrzeń i dzielił się absolutnie wszystkim. Za każdym razem miałam wrażenie, że tak naprawdę jestem u mojego kolumbijskiego dziadka w kuchni, jadalnii czy przy ogromnej biblioteczce. Kontakt z lokalnymi, przemiłymi “wariatami” zapewniony!

Termas Puyehue w chilijskiej Patagonii

Oto moje ostatnie odkrycie: wody źródlane o przyjemnej temperaturze znajdujące się na terenie parku narodowego Puyehue. Park znany ze swoich olśniewających wulkanów znajduje się niedaleko granicy chilijsko-argentyńskiej.

Na terenie Parku znajdują się dwa ośrodki z wodą termalną: eksluzywny hotel Spa i baseny ogólnodostępne dla wszystkich.

Odwiedziłam wody termalne publiczne na świeżym powietrzu (masz do wyboru również w zamkniętym pomieszczeniu). Chociaż termy te mają charakter bardziej popularny, przypominające mini basen z bardzo satysfakcjonujacą temperaturą wodną cieszą się dużym sukcesem wśród lokalnej społeczności. Obok basenu znajduje się patagońska rzeka i wyrastające góry pełne paproci. Będąc w basenie na świeżym powietrzu możesz podziwiać te oto cuda natury i słuchać ambientalnej muzyki nadającej się do medytacji. Niedaleko rzeki znajduje się pewien otwór, z którego wytryskuje naturalna woda termalna. Dzieci bardzo lubią się chlupać w tym strumieniu wychodzącym ze skały.

Jak zorganizować wyjazd do term w Patagonii?

Gdy podróżujesz samochodem, 30 km. przed przejściem granicznym Cardenal Samore należy skręcić w prawo w tę samą drogę, gdzie zaznaczony jest wjazd do hotelu Spa. Kontynuując prosto dojedziesz do parkingu i wejścia do wód źródlanych. Jeśli wolisz nocować w większych miastach, polecam Ci najbliższe miasto po stronie Chile : Osorno (hostal Florencia lub Chaman) lub po stronie Argentyny : Villa La Angostura (El Solito).

Termas de Cocalmayo niedaleko Cuzco – najlepsze wody źródlane niedaleko Machu Picchu

Najbliższe wody termalne niedaleko Machu Picchu to oczywiście Aguas Calientes. Jednak 1 godzinę drogi od Aguas Calientes, na drodze do Cuzco, znajdują się wody niedaleko miasteczka Santa Teresa. Termy są oddalone od całkowitej cywilizacji i położone między pustynnym, a tropikalnym klimacie specyficznym dla tej części And i pustynnym Peru (porównanie do rozwinięcia na osobny artykuł).  Termo-baseny na świeżym powietrzu zawierają bogate w składniki zielonkawe wody termalne. Do wyboru masz 3 baseny (odwiedzone w 2015) o bardzo dużej powierzchni.

Wody termalne w Ekwadorze – Baños de Agua Santa

Uwaga na moje ulubione wody źródlane w Ameryce Południowej? Dlaczego? Bo Termas de la Virgen w Baños to centrum spotkań w jednym z najlepszych miasteczek And! Do wód termalnych w Baños przychodzą zarówno lokalni mieszkańcy z pobliskich miast, a nawet stolicy Ekwadoru czyli Quito, aby wypocząć i porozmawiać z nieznajomymi o wszystkim i o niczym. Z widokiem na podświetlony wodospad z 3 różnych przestrzeni wodnych warto odkryć różne temperatury wody. 40 stopni spotkasz w dolnym okrągłym baseniku, a zaraz obok piscina polar czyli możliwość lodowatego zanurzenia na parę chwil. Pamiętaj, że przy tak wysokich temperaturach warto robić co 15-20 minut przerwy i zanurzyć swoje ciało na chociaż 2 minuty w zimnej, górskiej wodzie. Baños de Agua Santa może pochwalić się najlepszą organizacją temperatury wodnej podzielonym na baseny, najlepszą atmosferą i bogatą w minerały wodą wypływającą prosto z granicy And z Amazonią!

W mieście Baños możesz spotkać także inne “balneario” położone bardziej na wyżynach miastach, które wydaje się bardziej eksluzywne, ale też charakteryzuje się chłodniejszą wodą.

Jak zorganizować swój przyjazd do Baños de Agua Santa?

Z stolicy Ekwadoru – Quito dojazd zajmie Ci około 4 godzin. Możesz dojechać także do Ambato oddalonego 30 km. od Baños, gdzie wystarczy tylko zmienić terminal, aby przesiąść się do odpowiedniego autobusu kursujacego bardzo regularnie. Koszt taksówki to około 2$ z centralnego terminalu do ejecutivo. W Baños masz wiele hoteli do wyboru. Osobiście polecam jak zwykle noclegi z artystycznym wnętrzem lub sympatyczny hostel na bardzo dobrym poziomie. Będąc w Baños de Aguas Santas koniecznie wybierz się jednej z najlepszych restauracji, o której opowiadam w 4 odcinku podcastu Latynosi mówią “co to jest HUECA?”.

 

Jeśli wybierzesz się do tej części Ekwadoru to koniecznie pozdrów ode mnie Andy i te właśnie termy, gdyż to właśnie je odwiedzałam przynajmniej raz w miesiącu przez 4 lata. To właśnie tam znajdował się mój drugi, latynoski dom!


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybierz walutę:
USD Dolar amerykański