1 dzień Trelew

Przyjazd wieczorem do Trelew. Czas wolny wieczorem. 

2 dzień Trelew – Gaiman – Punta Tombo – Rawson – Puerto Madryn​

Odkrywanie miasta Trelew do południa. Warto zrobić szybką wycieczkę samochodem po wyselekcjonowanych miejscach i zatrzymać się w muzeum, aby w godzinach południowych dotrzeć do Gaiman na ciasto walijskie i obiad. Po miasteczku Gaiman punktem obowiązkowym jest Punta Tombo w godzinach popołudniowych (mniejsza ilość turystów niż rano) i przejazd w stronę Puerto Madryn. Jeśli czas na to pozwoi warto zatrzymać się dosłownie na chwilę w Rawson, aby poznać rzeczywistość rybackiej wioski. Odpoczynek w Puerto Madryn.

 

Trelew

Muzeo Palentologiczne Egidio Feruglio (60 minut)

Jedno z najważniejszych muzeów paleontologicznych w Ameryce Południowej. To muzeum zawiera szczątki paleontologiczne z Patagoni uzupełnione nowoczesnymi rekwizytami pozwalającymi się przybliżyć do epoki dinozaurów. Znajduje się tutaj szkielet Carnotosaurus – jedynego mięsożernego dinozaura z rogami i jaja Titanosaurios. To właśnie na Penisula Valdes został odkryty w całości szkielet dinozaura. Warto poświęcić uwagę filmie opowiadającym historię odkrytego szkieletu dinozaura na terenie rolniczym w okolicach Trelew. Muzeum w Trelew przedstawia w sposób interaktywny kontekst życia dinozaurów w Patagonii.

Adres: 

Museo Regional Pueblo de Luis (30 minut)

Muzeum historyczne miasta Trelew pokazujące wpływ imigracji walijskiej oraz pierwotnych ludów: tehuelches i mapuches.

Adres: 

 

Salón San David (5 minut)

Budynek fundacji Walijskiej, która jest siedzibą corocznego święta celtyckiego, nauki języka walijskiego oraz centrum kulturalnym.

Budynek fundacji wybudowany w 1913 roku jest wierna kopią Kościoła w Pembrokeshire.

Adres: San Martin & Belgrano, Trelew

 

Gaiman (30 minut spacer po mieście)

Jedyne miasteczko w okolicy, którego nazwa pochodzi z języka tehuelche co oznacza “Skała do naostrzenia”.

Spokojne miasteczko stworzone przez walijskich imigrantów. Warto skosztować tutaj w jednej z tradycyjnych kawiarni herbatę i ciasto walijskie. To właśnie specjalność tego miasteczka! Cała “Costanera” (trad: aleja przybrzeżna rzeki, jeziora, oceanu). jest wypełniona kawiarenkami z przysmakiem Walijczyków. Przystanek obowiązkowy!

W miasteczku znajduje się w świetnym stanie dom pierwszych mieszkańców z 1874 roku oraz muzeum przedstawiające historię pierwszych kolonizatorów walijskich. W tej strefie Walowie stworzyli swój własny teren bez udziału innych narodowości co w Argentynie jest prawdziwym wyjątkiem. Późniejsze przybycie Włochów, Hiszpanów i Syrijczyków nie odbyła się na początku w przyjazny sposób.

 

Museo de Historia Regional (30 minut)

Muzeum znajdujące się na byłym dworcu w Gaiman. Ciekawe spojrzenie na konstrukcję infrastruktury, która z powodu korupcji na poziomie krajowym nie pozwala do dnia dzisiejszego rozwinąć szybszej i tańszej alternatywy transportu. 

Adres: 28 de Julio y Sarmiento, Gaimán, Argentina

 

Punta Tombo (140 km. od Gaiman = 1h45 jazdy samochodem)  

Drugi największy po Antarktydzie obszar zwany “pinguinera” oznaczające kolonie pingwinów. Miejsce odwiedzane przez turystów ze względu na niesamowite zagęszczenie pingwinów w godzinach porannych i popołudniowych. W godzinach najmocniejszego Słońca pingwiny chowają się częściej pod krzakami i wytworzonymi tam “tunelami”, jednakże ich ilość pozostaje niesamowita. 

Specjalnie przygotowane ścieżki i dwa punkty widokowe pozwalają dłuższą obserwację pingwinów.

Czas wizyty: 60 minut

Rawson (30 minut + przedłużenie trasy o 60 minut jazdy samochodem w kierunku Puerto Madryn)

Mały port rybacki, gdzie rybacy przerzucają złowione owoce morza w obecności lwów morskich. Zwierzęta czekają na moment, aby zbliżyć się do spadającego jedzenia z kutrów rybackich. Istnieje również możliwość uczestniczenia w krótkim rejsie, aby podziwiać delfiny (toninas overas) pływające w grupach 2-10 osobników.

 

Puerto Madryn

Czas wolny wieczorem. Spacer przewidziany następnego dnia. 

 

3 dzień Puerto Madryn –  Punta Delgada

Puerto Madryn (20 minut)

Organizacyjna stolica Peinsula Valdes skąd odpływają statki i zaczynają wycieczki wszystkie agencje turystyczne. Miasto ma do zaoferowania turystyczny deptak przepełniony sklepami z pamiątkami i restauracjami z argentyńską specjalnością “empanada” w lokalnej wersji (empanadas z smażonymi krewetkami).

 

Plaża El Doradillo 

Bezpłatna plaża, z której można podziwiać pływające wieloryby z pobliża. Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wody podczas sezonu wielorybów. To właśnie tutaj samice wielorybów uwielbiają spędzać pierwsze momenty życia swoich pociech ze względu na spokojne wody w tej zatoce. Około 30 wielorybów może być widocznych z plaży El Doradillo.

 

Przejazd w stronę Peninsula Valdes

Bilet wstępu 18 € na teren chroniony półwyspu.

Centro de Visitantes Istmo Carlos Ameghino (40 minut)

Pierwsze po oficjalnym wjeździe na terytorium rezerwatu Penisula Valdes (po kasie Parku) centrum informacyjne, gdzie znajduje się 11 metrowy szkielet wieloryba franca. Tutaj znajduje się miejsca dla miłośników teorii czyli interaktywna mapa i sale kinowe tworzące małe muzeum tego półwyspu.

 

Isla de los Pajaros (20 minut)

Wyspa powstała w 1967 roku jako wyśmienity pukt do obserwacji ptaków takich jak: Garza Blanca, Bruja, Gaviota Cocinera, Flamenco, Cormorán Roquero, Pato Vapor, Pato Juarjual, Gaviotines, Biguas i Pingwin Magelański. Rzekoma wyspa nie jest nią tak naprawdę co widoczne jest podczas odpływów. Jednakże złudzenie optyczne zafascynowało okoliczną ludność do pozostawienia jej tej nazwy. Także Antoine Saint-Exupery zaintrygowany kształtem wyspy poświęcił jej fragment w swojej najsławniejszej książce “Mały Książe”.

 

Puerto Piramides (90 minut od El Faro)

Najważniejsze miasteczko prawdziwej części rezerwatu Peninsula Valdes. Zamieszkana przez zaledwie 500 mieszkańców. W części centralnej tego miasteczka znajduje się charakterystyczny pomnik wieloryba na tle długiej plaży. To właśnie w wodnych okolicach Puerto Piramides znajduje się ulubiony teren do reprodukcji dla wielorybów. Od grudnia do kwietnia okolice Puerto Piramides stają się ulubionym miejscem reprodukcji dla lwów morskich. Puerto Piramides znane jest także z ostrego klifu, który kontrastuje z falami Oceanu.

 

Atrakcje w okolicach Puerto Piramides:

Spacery w okolicy Puerto Pirámides:

2 możliwe spacery niedaleko Puerto Piramides:

La Lobería de Puerto Pirámides (90 minut)

Playa de la Piedra Guacha (40 minut)

Na końcu spaceru znajduje się jaskinia, do której można wejść podczas odpływu.

Przepływ statkiem:

  1. Obserwacja wielorybów Franco Austral (od lipca do stycznia)

Katamaran lub gomones (1,5 godz.) Yellow Submarine  Bilet wstępu: $1.750 (dorośli),

  1. Nurkowanie statkiem – przepływ podwodnym statkiem
  2. Pływanie z lwami morskimi – snorkeling

Podpłynięcie do skał zamieszkanych przez lwy morskie. Snorkeling w wodach, gdzie swobodnie pływają lwy morskie. Wycieczka trwa około 40 minut i jest dozwolona dla osób powyżej 8 roku życia. Polecany przewoźnik: Goose

 

Pardelas (fakultatywnie)

Plaża oddalona o 15 km. od Puerto Piramides, która jest świetnym miejscem dla miłośników łowienia ryb, snorkelingu i nurkowania.

 

Punta Delgada

Estancja El Faro – polecamy nocleg na terenie Estancji, która ma bardzo dobry raport jakość/cena. W cenę noclegu wliczone są dodatkowe atrakcje przyrodnicze, które warto doświadczyć nie zatrzymując się w obiekcie. Jednakże wspomniany raport przekonuje do noclegu w tym enigmatycznym miejscu.

Punta Delgada to miejsce kolonii słoni morskich znajdujących się na terenie dawnej estancji El Faro.

W okolicy znajdują się plaże odwiedzane przez słonie morskie i punkty panoramiczne na bezkresne klify i plaże. Dostęp na plażę możliwe jedynie z lokalnym przewodnikiem Estancji. Estancja została wybudowana jako oddział Poczty Argentyńskiej i kasyno Sił Zbrojnych. W tym momencie jest to jedna z najbardziej dziewiczych estancji na Peninsula Valdes dbająca o spokój i wypoczynek zamieszkujących tutaj słoni morskich. Spektakl natury gwarantowany bez tłumu turystów!

Restauracja znajdująca się w jednej z części estancji to ważne miejsce do rozpoczęcia wyprawy. Bilet wstępu na prywatny teren Estancji kosztuje około 10 USD. Dodatkowo płatne przejażdżki i odwiedziny plaż z przewodnikiem (patrz wspomniany raport jakość/cena). 

 

4 dzień – Punta Delgada – Punta Norte – Puerto Madryn

Przejazd z Punta Delgada po porannym zajęciu do pobliskich punktów widokowych na Peninsula Valdes.

Caleta Valdes

Caleta Valdes to zatoka, do której w XIX wieku przypływały statki transportowe. Niegdyś wejście do zatoki było dużo głębsze i szersze co pozwalało schronić się przez parę dni podczas przerwy od rejsu przed wzburzonym morzem i zaopatrzyć się w wełnę  do sprzedaży. Do dzisiaj jest widoczny statek Lolita, który zatopił się podczas burzy. Podczas odpływów widać jej górne elementy.

Obecnie jest to naturalne zbiorowisko pingwinów i słoni morskich.

Punta Norte

Ostatni punkt na Peninsula Valdes dla lwów morskich jednowłosych i słoni morskich.

Orki – to właśnie tutaj obserwowane są wypływające orki i oczekujące spokojnie na plaży na odpływ. Tylko odpływ pozwala im powrócić do wód oceanu. Istnieją przypadki śmierci ork z powodu błędnego wypłynięcia i w przyczynie niemożliwości odpłynięcia. Orki pojawiają się kilkakrotnie podczas sezonu letniego. Warto liczyć na szczęście!

 

Estancia San Lorenzo 

Prywatna estancja, której głównym celem jest ochrona pozostałych tutaj pingwinów Magellańskich i lwów morskich. Na początku XIX wieku był to obszar komercjalizacji skóry i tłuszczu lwów morskich. Obecnie estancja jest dostosowana do aktywności turystycznej i produkcji wełny pasących się tam owiec. Na obszarze Estancji znajduje się restauracja serwująca tradycyjne asado w formie eksluzywnej.

Konieczna wczesniejsza rezerwacja. Miejsce turystyczne i dbające o wysoka jakość usług.

 

5 dzień – Puerto Madryn – Trelew

Poranny przejazd z Puerto Madryn do najbliższego lotniska w Trelew.


Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.