Czy Ty też przeczytałeś w Internecie, że Argentyna zwraca podatek od wszystkich zakupionych produktów obcokrajowcom!? W dodatku muszą płacić oni mniej aż o 21% w hotelach? Wspaniała wiadomość! Argentyna rozdaje za darmo podatek, który musi być opłacony tylko przez prawowitych obywateli. Pomyślałeś sobie: super – zwiedzę za połowę ceny i jeszcze pójdę na schopping. A jak to wygląda w rzeczywistości zwrot podatku dla turyty w Argentynie? 

zwrot podatku w Argentynie

Co mówi internet o zwrocie podatku dla turysty w Argentynie?

Zbierać paragony, płacić kartą kredytową i odzyskać 21% podatku przy wyjeździe z kraju. O tym piszą najważniejsze organizmy rządowe i masowe media. Dotyczy to podatku VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund.

70 ARS to cena w dniu dzisiejszym (uwaga na inflację!), na którą nikt nie zaakceptuje płatności kartą. Argentyński pieniądz traci na wartości od ponad 30 lat w zaskakuj,acym tępie. Dla przykładu powiem Ci, że 5 lat temu za 70 ARS można było kupić kurtkę. Dzisiaj 70 ARS nie starczy nawet na 2 kawałki pizzy w typowej argentyńskiej pizerii na ulicy Corrientes.

Dodatkowo, w styczniu 2017 r. weszły w życie rozporządzenia nr 3971 i 566/2016 regulujące automatyczny zwrot podatku od wartości dodanej (IVAza opłaty za usługi i zakwaterowanie realizowane zagranicznymi kartami kredytowymi w Argentynie. Oczywiście jest to tekst oficjalny, który możesz znależć na stronach internetowych.

Co to usługa lub zakwaterowanie według argentyńskiego prawa, a rzeczywistości?

Po pierwsze musisz znaleźć usługę, która zawarła specjalną umowę na tak zwane Tax Free. Oczywiście najczęściej dotyczy to sklepów na lotniskach lub przejściach granicznych, gdzie luksusowe i importowane produkty sprzedaje się z większą marżą, ale bez przysłowiowego podatku. Słowo usługa je źle ujęta w argentyńskim kontekście, gdyż zakupiony produkt z paragonem musisz okazać na granicy. Z usługą jest to niemożliwe. 

Zakwaterowanie to oczywiście nocleg w miejscu habilitowanym. Wszystkie hotele, hostele i campingi są zobligowane, aby przy okazaniu paszportu i ważnej daty wjazdu do kraju jako turysta okazać Ci cenę dla obcokrajowca bez 21% podatku. Argentyna tak jak i Kuba ma dwa cenniki w swojej ofercie noclegów: dla Argentyńczyków i obcokrajowców. W Patagonii lub Puerto Iguazu istnieją dodatkowe opłaty lub zniżki w zależności od miejsca zameldowania : miasta, regionu, kraju, etc. Oczywiście ma to na celu zwiększenie ruchu lokalnej ludności, dla której zagraniczne stawki wejścia do Cataratas de Iguazu lub do Parków Patagonii byłyby odświętną wizytą. Mieszkańcy muszą znać okolice swojego zamieszkania!

Zniżka wszystkich noclegów dotyczy płatności w każdej formie, nie tylko dzieki zagranicznej karcie kredytowej. Jednak musisz wiedzieć, że w Argentynie, tak jak i w większości krajów latynoamerykańskich króluje viveza criolla. Każdy przestrzega swoje zasady, aby jego biznes funkcjonował i przetrwał w ciągu zaskakującej inflacji. 

Od czego zacząć procedurę zwrotu podatku podczas podróży po Argentynie?

Jest ona zarezerwowana przez przedsiębiorstwa mające znak Duty free, Tax free, Global Refund etc. Jeśli jakiś sklep zawarł taką umowę, będzie to napisane dużymi literami na drzwiach wejściowych, stronie internetowej, etc. Generalnie tego typu sklepy znajdują sie niedaleko przejśc granicznych, miesc bardzo turystycznych i rajem bezpodatowym w Argentynie czyli Ushuaia.
Polecam Ci bardzo serdecznie zapisać się na mój newsletter o Argentynie, gdzie przez pierwszych 7 dni są wysyłane praktyczne info o kraju, a także finansach. Dużo się dowiesz jak wyglada finansowa rzeczywistość Argentyny. 🙂
Szczerze mówiąc, wszczyscy wiedzą, że ten system istnieje, wszyscy się do niego zamierzają, ale nikt tego nie robi będąc w Argentynie.
Dlaczego?
Po pierwsze tyczy się to tylko produktów zakupionych w Argentynie, które musisz okazać “Aduana” na lotnisku z odpowiadającą fakturą B i czekiem integracyjnym.
Następnie musisz udać się do punktu zwrotów lub maszyn samoobsługowych, aby zaakceptować wszystkie paragony.
Zwrot obejmuje 21% – koszty administracyjne zwrotu.
Zwrot może dokonać się w gotówce lub na konto karty kredytowej w Peso argentyńskim. Uwaga na inflację! Wyobraź sobie, że jeśli musisz czekać na zwrot pare miesięcy, wartość maleje każdego miesiąca minimum około 2%.

Czy warto, czy się opłaca?

Zacytuję tutaj Jacka Walkiewicza i jego słynne wystąpienie na Ted

Są rzeczy w życiu, które warto i które sie opłaca. Nie zawsze to co warto, się opłaca. Nie zawsze to co się opłaca, warto. 

Pozostawiam Tobie decyzję czy warto zaprzątać sobie głowę szukaniem sklepów ze znaczkiem, które prawie nie istnieją w Argentynie, w kraju, gdzie inflacja zjadła 40% wartości dochodów pracowników w 2018 roku przeliczając wartość w USD, gdzie króluje płatność gotówką i gdzie rodowity Argentyńczyk nie wie ile co kosztuje, bo każdy ustala wskaźnik inflacyjny według własnego odczucia i intuicji. 

I jeśli tylko mogę Ci coś skromnie doradzić, powiem Ci na ucho: 

dlaczego warto podrozowac

Ewelina z Option Argentina

W Ameryce Południowej od 7 lat. Wszystko zaczeło się w Ekwadorze, a teraz mieszkam na stałe w Argentynie. Zafascynowana świadomymi podróżami, lokalną równowagą i nauką hiszpańskiego w wersji latynoskiej. Piszę autorskie przewodniki po Argentynie i Ekwadorze. Nauczam hiszpańskiego z Latynoameryki w podcaście "Latynosi mówią" i kursie online.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.